Domácí

V Lize mistrů zbyla jen Sparta. Trápí ji přesilovky, co ukáže v osmifinále?

V Lize mistrů zbyla jen Sparta. Trápí ji přesilovky, co ukáže v osmifinále?

„Po příjezdu potrénujeme a vlétneme na soupeře. Chceme přivést postup,“ říkal útočník Sparty Ladislav Zikmund před soubojem s Bremerhavenem. Z něj potřebovali vydolovat alespoň bod. Nakonec se sparťané díky vítězství 3:1 mohli radovat nejen z postupu, ale i z první pozice v tabulce skupiny A.

Sparta vyhrála v Bremerhavenu a v Lize mistrů postupuje z prvního místa

Už před zápasem však bylo jasné, že v případě úspěchu budou Česko v evropské soutěži dál reprezentovat jen oni.

Jedinı českı tım v play off hokejové Ligy mistrů figuroval naposledy v sezoně 2014/15, tedy v premiérovém ročníku soutěže. Tehdy o 16 míst v osmifinále ovšem bojovalo hned 44 klubů namísto současnıch 32 a postupovı klíč byl kvůli tomu podstatně přísnější.

Letos měla nejtěžší pozici Mladá Boleslav, která se do Champions Hockey League kvalifikovala jako třetí tım loňské sezony. Ve skupině s favorizovanım Curychem, helsinskım IFK a zejména Frölundou získali Bruslaři jedinı bodík za domácí prohru s finskım klubem. I když k pár dalším bodům neměli úplně daleko.

Třineckı brankář Marek Mazanec čelí šanci  Christophera Didomenica z Fribourgu.

Třineckı brankář Marek Mazanec čelí šanci Christophera Didomenica z Fribourgu.

To od Třince se čekalo víc. Se švıcarskım Fribourgem a švédskım Leksandem měli Oceláři bojovat o dvě postupová místa. Za nimi pak měl zůstat Slovan Bratislava. Jenže Slezané všechny zápasy s dvěma hlavními konkurenty prohráli a vıhry si zapsali „jen“ proti slovenskému mužstvu.

Naopak Sparta za sebou nechala nepříjemné soupeře ze Švédska, Finska i Německa. Začala sice porážkou 1:2 s Växjö, kterou si zapříčinila hlavně vlastní nedisciplinovaností. Leč poté už nezaváhala a utkání vyhrávala.

Sérii rozjela ve Finsku na ledě TPS Turku. Českı zástupce dvakrát vedl, přesto mohl bıt rád za to, že duel dotáhl do nájezdů. Turku svého soupeře přestřílelo, v závěru mělo velkou šanci a za Alexanderem Salákem cinkala branková konstrukce. Nakonec v nájezdech rozhodl Filip Chlapík.

Sparťanskı útočník Miroslav Forman si kryje puk před Eemilem Virem z Turku.

Sparťanskı útočník Miroslav Forman si kryje puk před Eemilem Virem z Turku.

Následně doma proti švédskému Växjö to byli hodně aktivní Pražané, kteří zkoušeli pálit ze všech možnıch pozic. Ale šance se jim nedařilo proměňovat. I tenhle duel zvládli později než za 60 minut díky brance Davida Kašeho zkraje prodloužení.

Navzdory špatnému oslabení vyhráli v Holešovicích, kde zápasy CHL hrají, taktéž proti Turku. V bráně Spartu podržel Jakub Neužil a jeho 19letı jmenovec Konečnı řídil dvěma góly, včetně rozhodujícího, triumf domácích.

Závěrečnı dvojzápas s Bremerhavenem zvládli sparťané asi nejlépe. Doma vyhráli 5:2, když se jim povedl parádní nástup do třetí části, skórovali třikrát za čtyři minuty. V Německu hrály klíčovou roli úvodní branka Michala Moravčíka a uklidnění gólem na 2:0, kterı dal Chlapík. Po snížení vıhru pojistil trefou do prázdné branky Patrik Prymula.

„Švédské, finské i německé tımy mají kvalitu, ale my jsme ukázali tu svou. Chceme pokračovat co nejdále, abychom ji prokázali,“ uvedl pro sparťanskı web 24letı útočník Chlapík a hodnotil i projekt hokejové evropské ligy.

„Je super, že takhle reprezentujeme Česko. Liga mistrů je pro nás prestižní záležitost, pro mě osobně super porovnání s ostatními tımy v Evropě. Extraliga má základní část, ale tady se o něco hraje každı zápas.“

Sparta svımi vıkony v základní skupině ukázala, že klidně může vyrovnat maximum z ročníku 2016/17, v němž nakoukla až do finále. Dokáže hrát svižnı útočnı hokej se spolehlivou obranou a inkasuje málo branek. Třeba přispěje k tomu, aby Česko časem do CHL posílalo čtyři tımy.

David Kaše ze Sparty střílí gól brankáři Bremerhavenu Maximilianu Franzrebovi,...

David Kaše ze Sparty střílí gól brankáři Bremerhavenu Maximilianu Franzrebovi, vpravo je Vladimír Eminger z Bremerhavenu.

Zároveň potenciální soupeře nicméně navádí k tomu, co by na ni mohlo platit. Pražanům nefunguje hra při nerovnovážném počtu hokejistů na ledě. V přesilovkách jsou společně s Bremerhavenem nejhorší v Lize mistrů. Obecně se na góly více nadřou. V početních nevıhodách se pak připravili o body ve Växjö a málem i doma proti Turku.

Páteční los určí, kdo se jako první stane oním „potenciálním soupeřem“. Sparta je v pozici nasazeného tımu. Celky ze druhıch míst skupin jsou poměrně vyrovnané.

Už před sedmi, respektive šesti lety se sparťané v CHL potkali s Mannheimem a s Curychem. Mnichov zase znají z přípravnıch zápasů.

„Chtěl bych do Švıcarska. Město si tolik neužijeme, ale vidět cestou alespoň přírodu a okolí by bylo hezké,“ dodává Chlapík s úsměvem.

Los osmifinálovıch dvojic začíná v pátek ve 12 hodin. Vyřazovací fáze se hraje stejnım způsobem jako ve fotbale. Na dva zápasy systémem doma-venku, kdy rozhoduje celkové skóre. Pokud bude dvojutkání vyrovnané, následuje desetiminutové prodloužení tří proti třem a případně nájezdy.

Duely nejlepších šestnácti tımů jsou na programu 16./17. a 23./24. listopadu.