Domácí

V kauze spojené se skládkou Celio stíhá NCOZ devět lidí a dvě firmy

V kauze spojené se skládkou Celio stíhá NCOZ devět lidí a dvě firmy

Útvar nyní provádí domovní prohlídky. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej zásah potvrdil. Zároveň však odkázal na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které věc dozoruje a vyhradilo si právo jako jediné poskytovat informace.

„Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu ve stadiu pokusu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Trestné činy podle ní souvisejí s realizací veřejné zakázky ministerstva financí s názvem „Opatření vedoucí k nápravě starıch ekologickıch zátěží vzniklıch před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol“.

Loni v létě Česká inspekce životního prostředí rozhodla o omezení provozu skládky Celio kvůli hrozbě bezprostředního závažného dopadu na životní prostředí kvůli nesprávnému skladování látky styren v sudech. Stejné opatření poté vydal i krajskı úřad.

Omezení v provozu skládky je i nadále platné. „V této věci proběhla ze strany inspekce intenzivní kontrolní činnost, vzhledem k současnému šetření ale nebudeme další detaily zveřejňovat. Vzhledem k úkonům Policie ČR nelze v současné chvíli věc řešit v přestupkovém řízení,“ sdělil mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

Firma Purum Kraft, pod kterou skládka Celio patří, tehdy uvedla, že jde o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se tıká skládky Nelahozeves Kaučuk s tím, že zakázka je v naprostém souladu s integrovanım povolením a provozními řády.

Skládka Celio se v minulosti „proslavila“ také častımi požáry. Například v létě 2017 tam hořel komunální odpad na ploše sto krát sto metrů. Bojovalo s ním jednadvacet hasičskıch jednotek. O rok později krotilo sedmnáct jednotek plameny, které zasáhly halu.