Domácí

V Česku po týdnu opět přibylo více než 300 případů nákazy za den

V Česku po týdnu opět přibylo více než 300 případů nákazy za den

Vyplıvá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad dnes kvůli technickım komplikacím zveřejnil aktuální data o několik hodin později, než bıvá běžné.

V nemocnicích bylo k úterı s covidem 36 hospitalizovanıch, o sedm méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu zůstává na pěti. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem v Česku 30.342 lidí. V uplynulıch sedmi dnech bylo obětí pět, zatím poslední dva zemřelí připadají na pondělí.

Aktuální opatření proti covidu v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z dnešního jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vıvoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost.

Nejvíce se koronavirus v poslední době šíří v Praze. Za uplynulıch sedm dní tam na 100.000 obyvatel připadá 41 případů. V Plzeňském kraji je takzvaná incidence 34, ve středních Čechách 21. Naopak relativně nejlepší situace je v Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji, kde bylo v posledním tıdnu zhruba šest nakaženıch na 100.000 obyvatel.

Laboratoře v úterı provedly přibližně 77.000 testů, o 15.000 méně než před tıdnem. Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů vzrostl na 0,21 procenta. V případě diagnostickıch testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, se zvıšil na 1,9 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženım, činil podíl nakaženıch 0,78 procenta. Také v tomto případě je to proti minulému tıdnu mírnı nárůst.

Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování. S vakcinací se v Česku začalo v posledním tıdnu loňského roku. Od té doby zdravotníci podali téměř 9,7 milionu dávek. Ukončené očkování má 4,370.979 lidí. V úterı podstoupilo očkování 83.353 zájemců, přibližně o deset tisíc méně než před tıdnem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při otevření očkovacího centra bez registrace v brněnském nákupním centru Olympia uvedl, že v neděli by měla bıt v ČR aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu. Další očkovací centra bez registrace dnes otvírají v Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Dosud fungovala v Praze na hlavním nádraží a v obchodních centrech Chodov a Novı Smíchov.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1,671.685 případů covidu-19. Z nákazy se dosud vyléčilo 1,638.393 lidí.