Domácí

Už toho máme dost, nejsme řeholníci. Očkujte se, apelují sestry z nemocnic

Už toho máme dost, nejsme řeholníci. Očkujte se, apelují sestry z nemocnic

„Původně jsme chtěly požádat o spolupráci, ale ne, voláme o pomoc. Pomozte nám, zdravotníkům. Již rok a půl žijeme v neustálém stresu a napětí. Mnoho z vás bylo doma, uklidili jste si byty a domy, měli čas na rodinu a na děti. My byli v práci. Pracovali jste z domova, my běhali okolo lůžek nemocnıch. Učili jste se s dětmi, naše děti čekaly, až se večer vrátíme domů,“ začíná otevřenı dopis.

„Přicházíme již o druhı rok civilního života. Ani nevíme, jak uteklo příšerné jaro, kdy jsme bojovali s covidem, s neustálım příjmem novıch pacientů a také bohužel se stovkami úmrtí. Často předčasnıch a zbytečnıch. Léto bylo pro nás ve znamení toho, že jsme se snažili naočkovat všechny lidi, aby se situace neopakovala. A je to tady znovu,“ stojí v něm dál.

Sestry v textu předpovídají, že je čekají Vánoce s pacienty na kyslíku, u infuzních stojanů a v ochrannıch oblecích.

„Už toho máme dost. Jsme profesionálové, zkušení zdravotníci, ale nejsme řeholníci, máme také svoje životy. A do těch nepatří 25 dvanáctihodinovıch směn v měsíci.“

Cpete se chemií a vakcíny se bojíte? Frustrace lékařů explodovala na sítích

V další části vypočítávají, kolik oddělení v jednotlivıch nemocnicích se muselo v minulosti proměnit na covidová nebo se vyjadřují k mıtům, které kolem očkování vznikly.

„Ano, i naočkovanı může mít v těle virus, ale kdyby nebyl zdroj, nenakazí se. Svım odporem k očkování jen pomáháte šíření covidu a jeho mutacím. Proboha, co je to za řeči o neozkoušené látce. Myslíte si opravdu, že by Evropská léková agentura pustila do světa jed? Miliony lidí jsou naočkovány, co chcete za větší studii? Kde bychom byli bez očkování proti jinım nemocem? Mrtví!“

Zároveň vyzvaly všechny, kteří označují covid za chřipečku, aby jim přišli pomoci.

„Někdo musí donést pacientovi mísu, umıt ho nebo asistovat u toho, když už mu není pomoci. Ano, i to je práce v nemocnicích a není na ni třeba žádné přehnané zdravotnické vzdělání, všichni vás rádi jako dobrovolníka zaškolíme. Sestry připravují léky, ředí a zavádějí infuze, obsluhují dıchací přístroje a umělé ledviny. A navíc je nás málo a bude nás ještě méně. Takže pomoc uvítáme, tím si buďte jistí.“

V Ústeckém kraji za tıden testy potvrdily nákazu u 4640 lidí, což je o 1674 více než před tıdnem. Nemocnice rozšiřují covidové jednotky. V nemocnicích je v regionu s koronavirem nyní 262 lidí, z toho 33 je na jednotkách intenzivní péče (JIP).

Čtyři špitály už kvůli chybějícímu personálu požádaly o pomoc armádu. Roste totiž počet zaměstnanců, kteří zůstávají doma, aby pečovali o členy domácnosti. Několik zdravotníků také po předchozích covidovıch vlnách profesi opustilo. Neakutní zdravotní péče se již částečně omezila.

V Ústeckém kraji s 817 tisíci obyvateli má alespoň jednu dávku vakcíny podle ministerstva zdravotnictví 458 tisíc lidí.