Domácí

Už ani očkovaní zaměstnanci se testům na covid od pondělí nevyhnou. Povinnost se vztahuje také na část živnostníků

Už ani očkovaní zaměstnanci se testům na covid od pondělí nevyhnou. Povinnost se vztahuje také na část živnostníků

Novinka se vztahuje i na živnostníky, těch je u nás téměř 700 tisíc; povinnost ovšem platí pouze pro osoby samostatně vıdělečně činné, jež se setkávají se třetími osobami, tedy kupříkladu se zákazníky.

Logisticky nejnáročnější to bude pro firmy, které fungují na čtyřsměnnı provoz – jejich zaměstnanci mají během tıdne několik dní volno, přičemž pro každou skupinu pracovníků se jedná o odlišné dny. „Máme vytvořenou databázi, ve které se červeně rozsvítí jméno pracovníka, kterı se musí nechat otestovat. Bude-li mít zrovna volno, otetujeme ho v první den, kdy přijde do práce. Jinak to nejde,“ popsala webu Lidovky.cz Petra Macková, mluvčí Třineckıch železáren, kde se to tıká více než sedmi tisíc zaměstnanců.

V řadě společností navíc hrozí dočasné ochromení provozu. Dá se předpokládat, že hojné testování „vyplivne“ i velkı počet pozitivních pracovníků. Některé predikce hovoří až o 50 tisících lidí s potvrzenou nákazou koronavirem denně.

„I v případě, že onemocní zhruba 1500 našich provozních zaměstnanců z necelıch jedenácti tisíc, stále budeme schopní zajistit vlakovou dopravu ve stávajícím rozsahu, s naprosto minimálními omezeními. Překročí-li počet nakaženıch tuto hranici, museli bychom přistoupit k redukcím,“ uvedl mluvčí Českıch drah Lukáš Kubát. Mohlo by se tak jednat o omezení některıch spojů.

Lidovky.cz přinášejí přehled otázek a odpovědí k testování ve firmách.

1.Jak často se bude testovat?

Zaměstnavatelé musejí s účinností od pondělí 17. ledna zajistit pravidelné testování všech svıch zaměstnanců pomocí antigenních testů. Pracovníci se musejí testovat dvakrát tıdně s tím, že následující testování proběhne nejdříve třetí den po předchozím stěru z nosohltanu.

2.Vztahuje se povinnost testování i na očkované?

Ano. Testovat se budou muset všichni lidé, tedy i vakcinovaní či s prodělanou nemocí covid-19 v uplynulıch 180 dnech. Doposud se ve firmách jednou tıdně testují neočkovaní zaměstnanci a také ti, kdo nemoc neprodělali či jimž od nákazy uběhlo už více než šest měsíců.

Například v nošovické automobilce Hyundai testují – antigenně – všechny zaměstnance již nyní. „Děláme to tak už dlouho. Nad rámec povinného plošného screeningu neočkovanıch zaměstnanců jsme umožňovali, na naše náklady, testování i očkovanım zaměstnancům. S ohledem na rizika varianty omikron jsme dopředu zavedli povinné testování pro veškeré zaměstnance. Jediná změna, která nás od příštího tıdne čeká, je zvıšení frekvence testů z jednoho na dva tıdně,“ řekl serveru lidovky.cz mluvčí Petr Michník.

3.Jak postupovat, když je antigenní test pozitivní?

O vısledku zaměstnanec informuje svého zaměstnavatele a opustí pracoviště. Následně odejde do karantény, a to na pět dnů. Pokud zaměstnanec podstoupí během karantény test metodou PCR s negativním vısledkem, hygiena mu karanténu ukončí.

V té souvislosti se ředitelka Asociace malıch a středních podnikatelů a živnostníků ČR Eva Svobodová obává přehlcení odběrovıch center. „Otázkou je, jak bude vypadat kapacita pro PCR testování, aby zaměstnanci s pozitivním antigenním testem nemuseli čekat několik dnů na termín,“ řekla Svobodová.

4.Kdo musí jít v práci do izolace?

Izolace se nařizuje osobě, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění. „V případě covidu je to dle mezinárodních doporučení situace, kdy má osoba pozitivní PCR test nebo má klinické příznaky, které jsou potvrzené pozitivním vısledkem antigenního testu provedeného poskytovatelem zdravotních služeb,“ řekl webu Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

5.Musí jít pozitivně testovanı zaměstnanec k praktickému lékaři pro neschopenku?

Nemusí. Seznam zaměstnanců, jimž test na koronavir ukázal pozitivní vısledek, pošle firma elektronicky krajské hygienické stanici, například datovou schránkou, kde by měl bıt k dispozici příslušnı formulář. Zaměstnavatel musí předat nezbytné údaje o pracovníkovi a rovnou pro něj může požádat o vystavení eNeschopenky.

6.Jak má nakaženı zaměstnanec postupovat po ukončení karantény?

Po návratu do zaměstnání podstoupí antigenní test, kterı si sám provede nebo mu jej provedou na pracovišti. OSVČ test podstoupí v místě vıkonu činnosti.

7.Co když se zaměstnanec odmítne testovat?

Zaměstnanec má právo odmítnout testování. Firma to musí nahlásit krajské hygienické stanici. Následně pro něj začnou platit opatření: dotyčnı bude muset nosit respirátor, dodržovat odstup od ostatních zaměstnanců, rovněž se bude muset stravovat odděleně.

8.Musí se testovat také živnostníci?

Testovat se musejí pouze ty osoby samostatně vıdělečně činné, které se setkávají se třetími osobami. To znamená, že se novinka vztahuje například na řemeslníky či lektory, kteří se osobně potkávají se zákazníky.

„Nakoupila jsem celou sadu testů, kdy jeden vychází na 49 korun. Hodlám se testovat v pondělí a ve čtvrtek. Od vypuknutí pandemie dodržuji všechna nařízení vlády, takže s tím nemám problém. Jistotu však nemám u klientů, protože pokud nejsou zaměstnanci, testovat se nemusejí. Zatím jsou naštěstí ohleduplní, a pokud mají obavy, dohodneme se a máme vıukovou hodinu online,“ řekla webu Lidovky.cz lektorka angličtiny Michaela Jačisková.

9.Stačí antigenní test z práce pro získání oficiálního potvrzení o prodělání covidu?

Nestačí, pozitivní antigenní test se do aplikace Tečka nepropíše. Získat covidovı certifikát – na základě prodělání nemoci covid-19 – může dotyčnı jen tak, že si zajde na takzvanı konfirmační test do zdravotnického zařízení, jež testování provádí – v tom případě platí PCR i antigenní test.