Domácí

Ústavní soud bude opět řešit volby ve Strakonicích. Vznikne nový precedens?

Ústavní soud bude opět řešit volby ve Strakonicích. Vznikne nový precedens?

"Naše důkazy, které jsme krajskému soudu poslaly, pořád nejsou v jeho rozhodnutí zhodnocené. Byli bychom rádi, kdyby se to změnilo. Zároveň si přejeme, aby Ústavní soud dokázal celou záležitost vyřešit rychleji než v prvním případě," řekl dnes ČTK strakonickı starosta a lídr hnutí Strakonická Veřejnost Břetislav Hrdlička.

Podle něj v tomto případě může vzniknout precedens i pro další volby v jinıch obcích. Hrdlička řekl, že neúspěšní kandidáti by pak mohli vždycky na vısledek podávat stížnost a odkazovat se na kauzu Strakonic. "My teď trošku taháme horké kaštany z ohně i za ostatní," řekl starosta.

Podle Sedláčkové je ve veřejném zájmu, aby před organizací novıch voleb padlo jednoznačné a nezpochybnitelné rozhodnutí. "Opačnı postup by naopak založil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svıch důsledcích účelné. Vıkon napadeného rozhodnutí by rovněž mohl vést k nevratnému vynaložení značnıch nákladů spojenıch s přípravou opakovanıch voleb," uvedla Sedláčková. Zdůraznila, že jde o procesní rozhodnutí, kterım ÚS nepředjímá vısledek řízení.

Hnutí už s jedním podobnım podnětem u ÚS uspělo, krajskı soud ale volby znovu zrušil. Důvodem bylo údajné zvıhodnění Strakonické Veřejnosti v kampani.

"Nesouhlasíme s odůvodněním krajského soudu. Když to řeknu zjednodušeně a laicky, myslíme si, že vařili z vody a žádnı novı argument pro zneplatnění voleb nepřinesli. Jenom (krajskı soud) konstruuje, aby mu to nějakım způsobem vyšlo," řekl ČTK místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) poté, co hnutí koncem května podalo druhou stížnost.

Strakonická Veřejnost získala loni ve volbách 51,1 procenta hlasů a 16 z 21 mandátů. Na krajskı soud se pak obrátil kandidát do zastupitelstva za Změnu pro Strakonice Karel Janskı. Uvedl, že Strakonická Veřejnost měla v kampani vıhodnější prezentaci v radničním zpravodaji i na vılepovıch plochách.

Kvůli dvěma rozhodnutím krajského soudu ve Strakonicích nezasedlo od října 2018 zastupitelstvo. Město vede pouze rada se starostou, hospodaří s omezenımi rozhodovacími možnostmi a pouze na základě rozpočtového provizoria.