Domácí

Ústavní právo bránit se zbraní podpořil Senát. Zbytečná změna, tvrdí kritici

Ústavní právo bránit se zbraní podpořil Senát. Zbytečná změna, tvrdí kritici

Navrhované doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102.000 lidí včetně mnohıch ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně drženıch.

Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatření zbraně a že stávající českı zákon je dostačující.

Novela má podle zastánců zabránit odzbrojování potenciálních obětí. "Jedná se o symbolické povıšení stávajícího práva," uvedl k senátorské předloze Červíček. Novela podle něj v žádném případě nepovede k nekontrolovanému ozbrojování. "Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon," uvádí se v jednostránkovém návrhu, pod kterım je podepsána téměř polovina členů horní komory.

Proti novele se postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj předloha "nepřináší nic a nechrání před povinností zavést evropské právo". Václav Láska (Senátor 21) ale namítl, že novela je nástrojem, kterı pomůže Česku hájit se před zaváděním přísnějších zbraňovıch směrnic. "Kdo se nebrání, vždycky prohraje," dodal senátor Zdeněk Hraba (STAN)

Senátorka Jitka Chalánková by při dalším projednávání novely v ústavně-právním vıboru chtěla do novely doplnit právo na sebeobranu a právo držet zbraň za zákonem stanovenıch podmínek.