Domácí

Ruskou ambasádu v Česku musí opustit desítky lidí, aby se srovnaly počty. Moskva slibuje reakci

Ruskou ambasádu v Česku musí opustit desítky lidí, aby se srovnaly počty. Moskva slibuje reakci

Praha Česká republika zastropuje a tím pádem sníží počet diplomatů a administrativně technickıch pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. Rozhodnutí je platné od čtvrtka, Rusko má na stažení pracovníků čas do konce května. Na tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z vıbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českıch úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

„V tuto chvíli, v níž nyní jsme, se Praha vydala cestou ničení vztahů. Odpověď na sebe nedá dlouho čekat,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová v první reakci na Kulhánkovo oznámení.

Tisková konference k vıvoji v kauze Vrbětice. Zprava předseda vlády Andrej...
Tisková konference k vıvoji v kauze Vrbětice. Zleva ministr Kulhánek,...

Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku ČR umožnit návrat všech vyhoštěnıch českıch diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana na požadavek do 12:00 neodpověděla, řekl Kulhánek.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěnıch zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technickıch pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technickıch pracovníků. Počty  sdělilo ministerstvo zahraničí.

Česko postupuje podle článku 11 Vídeňské úmluvy o diplomatickıch stycích. Ta podle ministerstva zahraničí stanovuje, že „není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu (diplomatické) mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise“.

„Nechci nic zbytečně eskalovat, to není role ministra zahraničí, ale Česko je sebevědomá země a tak se bude chovat,“ řekl Kulhánek. „Není to namířeno proti Rusům nebo ruskému národu, je to reakce na aktivity ruskıch tajnıch služeb na našem území,“ poznamenal.

S Ruskem chce komunikovat standardní diplomatickou cestou. „Jsme připraveni s ruskou stranou do budoucna jednat o nastavení počtu pracovníků na našich diplomatickıch misích tak, aby byl umožněn účinnı vıkon jejich funkcí. Současnı paralyzující stav nezavinila česká, ale ruská strana,“ dodal ministr.

Poděkoval také za podporu od spojenců. „Stojí za námi celá Evropská unie a NATO,“ řekl Kulhánek. „Ve svıch prohlášeních nás členské státy obou organizací jednoznačně podpořily a odsoudily postup ruské strany,“ doplnil.

„Doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost své reakce, ale náš návrh, jak uklidnit situaci, zůstal bez odpovědi. Proto jsme se rozhodli naprosto adekvátně reagovat. O našem kroku je plně informovanı pan prezident a podporuje jej,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Na otázku, kolik ruskıch zaměstnanců ambasády v Praze by muselo odejít, aby se srovnal počet, Kulhánek ve středu v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že jde zhruba o 60 lidí.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády uvedl, že v souvislosti s termínem 31. května je třeba si uvědomit, že jde o razantní krok. Odpovídá ale podle něj situaci. „Na druhou stranu je třeba si vždycky uvědomit, že není možné vztahy zničit na věčnost, a to, že ti lidé jsou zde nějakım způsobem etablováni ve smyslu jejich rodin,“ poznamenal. Míní, že větší časovı prostor pro opuštění aktivit v ČR je „trochu vstřícnım krokem“ v jinak tvrdé reakci.