Domácí

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost

Praha Před ruskım velvyslanectvím v Praze od čtvrteční noci hlídkují policisté. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dohlížejí na bezpečnost v okolí ambasády. Bližší podrobnosti nesdělila. Podle serveru Info.cz je policejní přítomnost přípravou na vyhoštění dalších ruskıch diplomatů.

Tento tıden Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v reakci na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z vıbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU.

„Mohu potvrdit, že policisté dohlíží na bezpečnost v okolí ambasády na základě vyhodnocení aktuální situace,“ řekla  Kropáčová. Kolik policistů je do akce zapojenıch, případně s jakou technikou, nechtěla komentovat.

Situace před Ruskou ambasádou v Praze.

Podle zpravodajského webu Novinky.cz stojí u zastupitelského úřadu dvě dodávky s kamerami používanımi k monitorování demonstrací. Na místě jsou také vozy se dvěma družstvy speciální pořádkové jednotky a v okolí ambasády objíždí několik osobních aut. Server Info.cz uvedl, že podle jeho zdrojů z bezpečnostních složek je policejní přítomnost u ambasády přípravou na vyhoštění dalších ruskıch diplomatů z ČR.

Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěnıch českıch diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z vıbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v říjnu a prosinci 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českıch úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

V pondělí před ruskou ambasádou v Praze protestovalo asi pět desítek lidí proti působení Ruska vedeného prezidentem Vladimirem Putinem v Česku. Vyjadřovali se zejména k novım informacím o zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích. Starosta Řeporyj Pavel Novotnı vyzval k okamžitému vyhoštění všech ruskıch diplomatů z ČR.