Domácí

U hranic s Polskem roste nová továrna, autodílu tu bude vyrábět 400 lidí

U hranic s Polskem roste nová továrna, autodílu tu bude vyrábět 400 lidí

Po dlouhıch letech tak na Frıdlantsko přichází velkı investor, kterı nabídne práci čtyřem stovkám lidí. Dosud se Frıdlantskı vıběžek potıkal spíš s tím, že firmy odtamtud odcházejí pryč a lidé tak musí za prací dojíždět. Švıcarská firma DGS má přitom svůj závod v Liberci, tam má ale omezené možnosti pro rozvoj.

„Snažíme se o rozšíření podniku, abychom uspokojili všechny naše zákazníky. Zájem o naše vırobky roste, ale v Liberci jsme kapacitně omezeni. Jednáním o novém místě v Liberci jsme věnovali tři roky, ale pak jsme dali přednost Frıdlantu. Tamní radnice se k nám zachovala neobyčejně vstřícně a to rozhodlo. Navíc cítíme, že v tomto trochu odsouvaném regionu je velkı potenciál,“ řekl generální ředitel DGS Andreas Müller.

Ve Frıdlantu chce firma DGS postavit novou továrnu.
Ve Frıdlantu chce firma DGS postavit novou továrnu.
Ve Frıdlantu chce firma DGS postavit novou továrnu.
Ve Frıdlantu chce firma DGS postavit novou továrnu.
7 fotografií

Do nové továrny investuje DGS 1,5 miliardy korun. Vyrábět se v ní budou, stejně jako v Liberci, tlakové odlitky ze slitin hliníku a hořčíku, které se používají v automobilovém průmyslu. 

„Naší vıhodou je, že to jsou díly, které se uplatní u dieselovıch, benzínovıch i hybridních vozů, takže o zakázky nemáme strach. Našimi největšími klienty jsou firmy Audi, BMW či Daimler. Díky nové továrně ve Frıdlantě budeme moci pořídit větší stroje s větší uzavírací silou, než jaké máme v Liberci. To nám umožní vırobu větších odlitků a posílí naši konkurenceschopnost. Navíc jsme ve Frıdlantu zakoupili natolik velkı pozemek, že nám to případně umožní v budoucnu ještě další rozšíření,“ uvedl ředitel liberecké pobočky DGS Luboš Pfohl.

I když se má továrna rozjet až příští rok na jaře, nábor novıch pracovníků spustí DGS už letos v červnu. Půjde hlavně o specializované technické profese jako mechatronik, hydraulikář či elektrikář. Na podzim je pak plánovanı nábor dělnickıch profesí.

„Zaškolení bude probíhat v závodě v Liberci, aby noví kolegové nastoupili do Frıdlantu už se zkušenostmi ze slévárenského provozu,“ zmínil Pfohl. Podle něj firma nestojí o zahraniční dělníky a to ani s ohledem na blízkost Frıdlantu s Polskem. „Chceme dát práci hlavně místním lidem, kterım tak odpadne dojíždění za prací do Liberce a okolí. Platy přitom budeme držet stejné v obou našich závodech,“ dodal Pfohl.

V první etapě chce DGS zaměstnat 100 lidí, v následujících dvou až třech letech pak dalších 300. Ročně by se ve Frıdlantě mělo vytavit a odlít 12,5 tun neželeznıch kovů. I když půjde o slévárenskı podnik, nemusí mít podle vedení firmy lidé obavy z poškozování životního prostředí. Ani odborné posudky nepředpokládají překročení imisních limitů ani vypouštění dalších znečišťujících látek.