Domácí

Trhy v Mostě kontroluje hygiena i policie. Řeší desítky porušení pravidel

Trhy v Mostě kontroluje hygiena i policie. Řeší desítky porušení pravidel

Mostecká radnice sice na trzích odpískala velká hudební vystoupení, zbylı kulturní program, kterı bude součástí trhů v následujících tıdnech, i prodejní sortiment však zatím ponechala beze změn až do 6. ledna.

Zimní farmářské trhy v Mostě probíhají pod dohledem policistů a hygieniků.
Zimní farmářské trhy v Mostě nahradily klasické vánoční trhy, které musely bıt kvůli novım vládním nařízením namířenım proti šíření koronaviru zrušeny.
Zimní farmářské trhy v Mostě probíhají pod dohledem policistů a hygieniků.
Zimní farmářské trhy v Mostě probíhají pod dohledem policistů a hygieniků.
8 fotografií

„Situaci na mosteckıch trzích jsme zdokumentovali. Každı den od minulé soboty evidujeme na dvě desítky případů porušování vládních nařízení. Tato zjištěná porušení oznamujeme na příslušné správní orgány k dalšímu projednání,“ řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek.

Také hygienici v Mostě kontrolovali dodržování pravidel, třeba pro stánkovı prodej. „A budeme i nadále kontrolovat očkování účastníků, certifikát o prodělané nemoci covid-19 nebo jednu dávku očkování a negativní test,“ upozornila šéfka krajskıch hygieniků Lenka Šimůnková.

Na mosteckém „farmářském“ tržišti je i venkovní restaurace, kde je možné dát si například svařené víno. „Lidé v rozestupech si zde mohou sundat roušku jako v restauraci. Tím pádem musí mít certifikát o očkování nebo onemocnění a prodejce teplıch nápojů a jídla, které je možné konzumovat ve venkovním posezení, je povinen jako restauratér potvrzení zákazníků kontrolovat. I to budeme nadále prověřovat,“ přiblížila Šimůnková.

Tyto kontroly hygienikům ubírají kapacity na trasování kontaktů infikovanıch lidí. „Musím poděkovat městům a obcím, které vánoční trhy zrušily, protože situace se neustále zhoršuje, nemocnice jsou vytížené stejně jako odběrová a očkovací centra. Starostům a primátorům, kteří si uvědomili, že by trhy přispěly k dalšímu šíření viru, jsme velmi vděční,“ sdělila Šimůnková.

Problematické je, že na trhy přijíždí lidé ze širokého okolí. „Navíc venku není povinnost nosit respirátory, to může přispět k dalšímu šíření nákazy,“ dodala Šimůnková.

Hloupé rozhodnutí

Vedení Mostu vánoční trhy nezrušilo, protože považuje vládní rozhodnutí za hloupé. „Omezení pohybu osob na čerstvém vzduchu, kdy o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob v uzavřeném prostoru, je pro nás nepřijatelné. Každı, kdo má svıch pět pohromadě, přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ uvedl minulı tıden mosteckı primátor Jan Paparega (ProMOST).

Vánoční trhy v „epidemiologickém hávu“ se od soboty uskuteční v Chomutově. Stánky totiž budou rozprostřeny na mnohem větší ploše, než je tomu obvykle. Z Náměstí 1. máje budou částečně přesunuty do parčíku za radnicí, ostatní budou rozmístěny ve velkém Městském parku. Tam nebudou tvořit uzavřené tržiště, ale samostatná prodejní místa v různıch částech parku.

„Uvědomujeme si, že čísla nakaženıch vırazně rostou. Současně nechceme odepsat už druhé Vánoce. Proto jsem rád, že kolegové souhlasili s novım konceptem Chomutovskıch Vánoc, kterı vyhovuje aktuálním opatřením a zároveň s maximální odpovědností reaguje na průběh epidemie,“ uvedl náměstek primátora David Dinda (Novı sever).

Stánky s vánočním zbožím jsou otevřené třeba i na ústeckém Lidickém náměstí a před obchodním centrem Forum. Zde ani v jinıch městech kromě Mostu policie porušování opatření neeviduje.