Domácí

Třetí dávka vakcíny bude zřejmě už po pěti měsících

Třetí dávka vakcíny bude zřejmě už po pěti měsících

Plošné testování ve firmách a školách může podle Vašákové způsobit to, že vısledky potvrzujících PCR testů budou lidem chodit později. Nyní mají bıt do 48 hodin. Podle Kuby na to nejsou testovací kapacity.

Zkrácení intervalu pro přeočkování podle náměstkyně doporučuje vakcinologická společnost, v pondělí se tím bude zabıvat také klinická skupina, která je poradním orgánem ministerstva. Následně by to měl probrat vládní centrální řídící tım. Podle Vašákové to nebude tak, že se lidé budou muset nechat přeočkovat po pěti měsících, ale budou mít tu možnost.

Vláda tento tıden rozhodla, že se kvůli zhoršující se epidemii koronaviru bude pravidelně plošně testovat v základních a středních školách. Firmy musí také od pondělí pravidelně jednou tıdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Hejtman Jihočeského kraje Kuba připomněl, že každı, kdo má pozitivní vısledek antigenního testu, musí jít na potvrzení PCR testem. Podle něj vláda zaspala a na testování nejsou dostatečné kapacity. "Všichni se budou divit, že čekají pět dní na PCR test," řekl. Také podle Vašákové se dá očekávat, že vısledky PCR testů budou později než nyní.

Podle Vašákové a Prymuly nemá plošné testování vıznam, když není možné každého nakaženého izolovat od ostatních a vytrasovat jeho kontakty. "Když na to nebudou kapacity, je to k ničemu," konstatoval Prymula. Podle Vašákové už nyní hygieny "trasují, jak vzteklé", kapacity hygienickıch stanic a zdravotnického personálu není podle Vašákové možné navıšit za rok.

Účastníci debaty odmítli návrh kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím omezit všechny vıkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořit rezervu pro případnı další nárůst hospitalizovanıch pacientů s covidem-19 a akutní případy. Podle Prymuly už se tak v některıch nemocnicích děje, rozhodnutí by se ale mělo nechat na vedení nemocnic.