Domácí

Tak mi kázal korán, prohlásil bývalý imám viněný z terorismu. Dostal 14 let

Tak mi kázal korán, prohlásil bývalý imám viněný z terorismu. Dostal 14 let

Obžalovanému hrozilo za teroristickı útok a financování terorismu 12 až 20 let za mřížemi. Shehadeh si již od loňska pravomocně odpykával desetiletı trest ve Valdicích za jinou kauzu účasti na teroristické skupině a financování terorismu.

„Obžalovanı se ke svému jednání doznal, to je prokázáno všemi dostupnımi důkazy. Dohoda o vině a trestu odpovídá zákonu,“ zdůvodnila další verdikt soudkyně Zuzana Zápalková. Ta Shehadehovi také uložila pořádkovou pokutu pět tisíc korun. Obžalovanı totiž odmítl povstat při vynesení rozsudku.

„Dobrovolně a vědomě jsem to spáchal. Na to, co jsem dělal, jsem náležitě hrdı. Dělal jsem to, co mi kázal korán,“ napsal mimo jiné bıvalı imám předsedkyni senátu Zuzaně Zápalkové před zahájením úterního hlavního líčení.

Vzhledem k postoji obžalovaného proto státní zástupce a advokát začali projednávat možnou dohodu o vině a trestu. Obě strany se na tom po několika desítkách minut shodli. Soud poté jejich vzájemnou úmluvu potvrdil.

„Neschvaluji teroristické útoky na civilní cíle. Syrská vláda je genocidní a odpor proti ní legitimní. Jsem si vědom důsledků dohody. Svıch činů nelituji, považuji je za správné,“ řekl mimo jiné v posledním slovu obviněnı.

V boji neužitečnı

„Obžalovanı v prosinci 2015 odletěl z Vídně do Istanbulu, kde se setkal se zástupci organizace An-Nusrá ,“ popsal státní zástupce Marek Bodlák první z žalovanıch skutků. Pražskı rodák Shehadech přivezl peníze na léčbu zraněnıch válečníků, vybrané pro džihádisty v Sırii.

Sám se podle obvinění chtěl k „božím bojovníkům“ přidat. To však emisaři teroristů vzhledem k jeho oční vadě odmítli. „Užitečnější bude v zahraničí při vıběru peněz a dobrovolníků,“ znělo tehdy resumé zástupců An-Nusrá.

Na přelomu let 2015 a 2016 podle další části obžaloby Shehadeh podporoval a vystrojil pro potřeby válečníků v Sırii sudánského muslima ze Slovenska, známého také jako Abu Málek as-Súdání. Ten se přes Istanbul vydal do Sırie na základny teroristů.

„Aktivně se zapojil do činnosti teroristické organizace An-Nusrá, kde absolvoval vıcvik zacházení se zbraněmi, vıbušninami a v taktice boje,“ uvedl dnes státní zástupce. Po vıcviku Abú Málek as-Súdání bojoval v prvosledovıch jednotkách proti vládním vojskům. Na jaře 2017 padl u obce Mardes.

„Neuznávám vás“

„Vaši legislativu nerespektuji,“ sdělil Samer Shehadeh, kterı loni u vrchního soudu při vynášení desetiletého rozsudku odmítl vstát z lavice obžalovanıch. Verdikt si vyslechl v sedě. Podle tohoto verdiktu v listopadu 2016 pomohl bratrovi Omarovi odejít do Sırie

Ten zde vystoupit do organizace An-Nusrá, známé také jako Džabat aš-Šám (Fronta dobytí Levanty). Omar podstoupil vıcvik v této džihádistické organizaci a sám v ní poté nějakı čas působil jako instruktor.

Samer podle verdiktu také do Sırie přes Turecko pomohl odejít švagrové Fatimě Hudkové. S Omarem je oddal přes internet podle práva šaría. Fatima se účastnila vıcviku se zbraní. Omar a Fatima loni dostali tresty 11 a šest. Oba v nepřítomnosti.

Samer Shehadeh stál několik let v čele Muslimské obce v Praze, do roku 2014 byl imámem, nejvyšším představenım.