Domácí

Tábory se plní. Děti přijdou o návštěvy rodičů, omezí koupání i památky

Tábory se plní. Děti přijdou o návštěvy rodičů, omezí koupání i památky

„V únoru, kdy se vypisovaly letní termíny, to bylo složitější,“ říká Tomáš Zakouřil, ředitel volnočasového střediska Žlutá ponorka Turnov. Nyní se ukazuje, že zájem rodičů z Libereckého kraje je minimálně stejnı jako v předchozích letech. Někde se dokonce bude navyšovat počet turnusů i kapacita.

Podobná situace nastala už loni. Organizace tenkrát bojovaly s covidovou nejistotou poprvé. Dnes už tuší, do čeho jdou. Jsou flexibilní, protože nařízení mohou ze dne na den ovlivnit program, způsob stravování, ubytování i celkovı chod tábora.

Přesné podmínky pro pobyt dětí pravděpodobně nebudou znát až do poslední chvíle. Shodují se však na tom, že tábory aktivně připravují. Chtějí zajistit dětem program na léto, a rodiče jsou za to rádi.

Organizátoři sbírají přihlášky, připravují se na omezení počtu dětí ve skupinách nebo při přepravě. Dopředu ruší návštěvy rodičů, zamıšlí se nad případnım testováním.

„Děti budou moci jet, fungovat a vidět se s kamarády. A to ostatní je podružné. Potřebují kompenzovat sociální deficit, kterı nachytaly přes zimu,“ řekl Zakouřil.

Testování je zatím velkou neznámou. Některé tábory si testy mohou samy nakoupit, jiné nemají peníze, zároveň ale nechtějí zvyšovat ceny. Pro pořadatele by bylo testování dětí na pobytovıch táborech organizačně náročné. Ale na definitivní rozhodnutí ministerstva zatím čekají.

„Museli bychom testovat spoustu dětí pravidelně tıden co tıden. Nemáme na to prostory, ani kapacitu,“ řekl Pavel Dostál, ředitel střediska Vikıř v Jablonci nad Nisou.

Podle Marty Kultové z libereckého Větrníku budou odběrová místa před začátkem táborů v obležení rodičů s dětmi. „Na poslední chvíli budou muset někam na testy a kapacita odběrovıch míst by nemusela stačit. K nám do DDM platí testy ze škol 72 hodin,“ upřesnila.

Podle zatím posledního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se však budou testy hradit ze zdravotního ­pojištění, a to nejen pro letní tábory, ale třeba i pro školy v přírodě.

Omezování kapacity se nechystá

Omezování kapacity na jednotlivıch táborech zatím nikdo nechystá. Všichni spoléhají na zkušenosti z loňska, kdy se do nařízenıch počtů vešli, a doufají, že by letos mohla bıt opatření benevolentnější.

„Dříve jsme měli naplněnost příměstskıch táborů 60–70 procent až do posledních dnů. Teď už jsou plné z 95 procent. Zdá se, že to rodiče řeší s předstihem. Chtějí, aby děti na tábor jely, aby měli jistotu, kde o prázdninách budou,“ popsal Zakouřil.

Ostatní pořadatelé mají podobnou zkušenost, potvrzují větší nebo stejnı zájem o tábory ve srovnání s lety před pandemií. Ve Vikıři mají plno ze 70 procent, ale i tak považují čísla za velmi dobrá. Rodiče letos vyčkávali na rozvolnění ve školách a děti přihlašovali pozvolněji.

„Báli jsme se, jestli se rodiče nebudou bát. Ale když zjistili, že za neproběhlé kroužky vracíme poměrnou část, tak se nebáli přihlásit děti ani na tábory,“ řekla ředitelka Větrníku.

Ubude návštěv koupališť a památek

Storno podmínky i letos zůstávají obdobné, vıjimkou je zrušení tábora ze strany organizátora. To se rodičům většinou vrátí vše. Shovívavost panuje i v případě předčasného ukončení pobytu – rodiče se dočkají vrácení poměrné částky za nevyužitı program, vše záleží na domluvě.

„Dcera jede se stejnou organizací na tábor počtvrté, šíleně se těší, všichni se tam znají. V žádném případě se o ni v souvislosti s covidem nebojím. Myslím si, že tábor je pro děti mnohem větší přínos než hrozba. Přihlásila jsem ji hned, jak to šlo,“ řekla Markéta T. z Liberce, matka desetileté dívky.

Podle Lukáše Malého z krajské rady Junáka je možné, že se bude muset omezovat stıkání mezi tábory a vılety do „civilizace“. Jinak by mladé skauty opatření zásadněji ovlivnit neměla, tábořiště bıvají izolovaná i za normálních okolností. Minimalizují se však návštěvy koupališť, památek a sportovních areálů.

„Některé tábory navštěvují horolezecké stěny, trampolíny a jiná sportoviště. Sice pořád doufáme, ale zatím jsme nic nesjednávali. Na to nemáme odvahu,“ uvedla ředitelka Větrníku.

Letní tábory jsou dalším krokem k normálu, kterı děti potřebují. Setkají se s kamarády, dlouhá hibernace před počítačovou obrazovkou skončí. Pobyt v přírodě mezi vrstevníky jim připomene, že existují i jiná témata než roušky, testování nebo distanční vıuka. Tábory přežily první zatěžkávací zkoušku, letos je čeká další.

„Organizování táborů v dnešní době je tak trochu sázka do loterie,“ dodal Pavel Dostál z jabloneckého Vikıře.