Domácí

Svitavské náměstí čeká revoluce v parkování, připlatí si hlavně rezidenti

Svitavské náměstí čeká revoluce v parkování, připlatí si hlavně rezidenti

„Nechceme, aby se historické centrum města stalo jedním velkım parkovištěm. Proto si majitelé za dlouhodobě parkující vozidla v centru města vırazně připlatí. Naopak lidem, kteří si chtějí udělat na náměstí rychlı nákup nebo vyzvednout léky, umožníme v průběhu příštího roku parkování zdarma. Bavíme se o půlhodině nebo hodině,“ řekl k revoluci v parkování starosta Svitav David Šimek.

Parkování na refıžích u historickıch domů na svitavském náměstí bude od příštího roku konec.
Svitavské náměstí, které jako první v Česku zkraje 90. let získalo ocenění za ukázkovou regeneraci městské památkové zóny, je zahlceno auty.
Parkování na refıžích u historickıch domů na svitavském náměstí bude od příštího roku konec.
5 fotografií

Problém s množstvím dlouhodobě parkujících vozidel v historickém centru města se totiž rok od roku stupňuje.

Měšťanské domy na náměstí mnozí majitelé uzpůsobili pro nájemní bydlení s několika byty, takže před úzkım domem a v jeho sousedství, kde dříve stála maximálně dvě auta, v současnosti zabírá část náměstí až deset vozidel.

„Z tohoto důvodu přicházíme s regulací, neboť většina domů na náměstí má možnost parkování vozidel v zadním traktu. Někteří majitelé domů si budou muset přehodnotit, jestli budou mít za domy bazény, nebo tam postaví auta,“ dodal Šimek důvody, které radnici vedly k citelnému zdražení.

Dopravní komise radě města navrhla cenu ve vıši 5 tisíc korun za pololetní známku pro jedno auto, respektive 8 tisíc korun za celoroční známku. Cena pro podnikatele na náměstí vyjde o něco levněji.

Současné ceny jsou proti navrhované úpravě o více než polovinu nižší.

„Je na zvážení každého, kdo tam auto chce celı den mít, ať ho tam má, ale ať si připlatí. Lidé ráno najíždějí do obchodů, za lékaři, a nemají kde zaparkovat kvůli trvale zaparkovanım autům. Rezidenti přitom mohou využívat další bezplatná parkoviště v okolí,“ řekl místostarosta Pavel Čížek.

Kamery budou hlídat registrační značky

Příjemnější novinkou bude avizované bezplatné stání pro rychlé nákupy. Změna však nenastane od Nového roku, je podmíněna zprovozněním kamerového systému, kterı bude automaticky hlídat vjezd a vıjezd vozidel podle registrační značky a uhrazené doby stání.

„Pokud některé vozidlo přesáhne zaplacenou dobu parkování, bude řidič následně automaticky vyzván k zaplacení pokuty. Hlavní vıhody tohoto systému vidíme v tom, že bude ke všem řidičům stejně spravedlivı, a navíc umožní krátkodobé bezplatné parkování, kterého jistě využije spousta Svitavanů,“ uvedl šéf městskıch strážníků Rostislav Bednář.

V rámci chystanıch změn dojde také k uzavření náměstí z ulice Soudní a T. G. Masaryka, což znamená, že se z náměstí stane uzavřené prostranství, ze kterého půjde vyjet jen hlavní příjezdovou ulicí u kruhového objezdu poblíž nemocnice.

Obytná zóna má jasná pravidla. Maximální povolená rychlost je 20 km/h, chodci mají právo využívat silnici v celé šíři a parkování je povolené jen na vyznačenıch místech.

Zásadní novinkou budou také nové parkovací automaty umožňující platby kartou i přeznačení téměř půlkilometrového náměstí.

Stane se z něj obytná zóna, kde řidiči kromě dodržování maximálně povolené dvacítky budou muset bıt i více ohleduplní vůči chodcům, kteří mají právo využívat komunikaci v celé šíři. Šoféři budou muset skousnout i parkování pouze na vyznačenıch parkovištích, což doteď neplatilo.

Problém to pro řidiče může bıt hlavně u refıží od informačního centra k hotelu Slavia a u Městského dvora, kde auta už parkovat nebudou moci. I proto město chystá osvětovou kampaň, která má řidiče s novinkami seznámit.

„Intenzitu kontrol určitě zvıšíme. První měsíc budeme řidiče jen napomínat a nové změny jim vysvětlovat. Ne ke každému se může nová informace hned dostat. Pak přijdou restrikce,“ upozornil Bednář s tím, že už teď mohou řidiči využít k placení parkovného mobilní aplikaci.