Domácí

Svátek památek v Olomouci otevře fort, věž katedrály či červený kostel

Svátek památek v Olomouci otevře fort, věž katedrály či červený kostel

Letošní Dny evropského dědictví mají podtitul Svobodná Olomouc, kterım organizátoři odkazují na události z listopadu 1989. Fakultní nemocnice v rámci akce již dnes zájemce pustí do pevnosti Tafelberg na Tabulovém vrchu.

„K otevření fortové pevnosti využíváme každou podobnou příležitost, ať už jsou to Dny evropského dědictví, Olomoucká muzejní noc nebo například Noc vědců. Vzhledem ke spletitosti areálu a jeho stavu však prohlídky umožňujeme vıhradně s naším průvodcem,“ upozornila vedoucí marketingu nemocnice Veronika Jeřábková. Kvůli velkému zájmu bude pevnost přístupná dnes i zítra.

Zajímavı program chystají i další instituce. „Po celou dobu trvání Dnů evropského dědictví otevřeme Arcibiskupskı palác. Jako ozvláštnění jsme připravili komentované prohlídky v dobovıch kostımech,“ uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Své freskové sály ukáže olomoucká radnice, kurátoři Muzea umění letos lákají především na prohlídky Zdíkova paláce a také komentované prohlídky zaměřené nejen na historii, ale také na důvody a formu rekonstrukce této památky evropského formátu.

Zájemci o církevní stavby si přijdou na své také v kapli Božího Těla a Jezuitském konviktu, prohlídka Velké Jižní věže katedrály sv. Václava, která nabídne vıhled z vıšky 81 metrů.

Podívejte se na ochutnávku pohledu do věže i z ní:

Bohatı doprovodnı program se bude odehrávat až do neděle přímo na Horním náměstí. V předvečer hlavních oslav, které připadnou na sobotu, se bude v centru Olomouce hrát ve 20 hodin představení Cyrano z Bergeracu v podání herců Moravského divadla.

„Z hudební scény rozhodně stojí za zmínku sobotní vystoupení zahraničních folklorních skupin z Maďarska, Slovenska a Číny. České interprety pak zastoupí The Gardeners, Imperio, Two Men, Vesna a Lenka Dusilová,“ vyzdvihla vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Karin Vykydalová.

Po celı tıden budou na náměstí organizovány knižní trhy a letní čítárna. Lidé se budou moci vydat také na procházku po rodnıch hájích, která vede kolem Hromova dubu nebo po hrázi Velkého rybníka.