Domácí

Spor s pojišťovnou ohrožuje v Olomouci psychiatrickou pomoc pro bezdomovce

Spor s pojišťovnou ohrožuje v Olomouci psychiatrickou pomoc pro bezdomovce

Charita otevřela ordinaci psychiatra pro lidi v nouzi v pilotním projektu loni v listopadu jako jedinou službu svého druhu v Česku. Sociální pracovníci upozorňují, že bez odborné psychiatrické péče se jen těžko podaří klientům pomoci začlenit se zpět do normálního života.

„Díky dlouholeté zkušenosti s ordinací praktického lékaře pro lidi v nouzi víme, že pokud se odborná zdravotní péče poskytuje v nízkoprahové podobě, je cílovou skupinou hojně využívána,“ uvedla Leona Martinková, vedoucí Střediska zdravotních služeb Charity Olomouc.

Provoz ordinace se neobejde bez dotací. Přispělo město Olomouc, jednání se zdravotními pojišťovnami je složitější. Se třemi se charita dohodla, s dalšími jedná, u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ale obě strany shodu nenašly. Pro nabízenou péči je to potíž, protože třetina všech pacientů ordinace jsou její pojištěnci.

Překážkou uzavření dohody je provozní doba ordinace. VZP upřednostňuje minimálně jeden celı úvazek, tedy třicet ordinačních hodin tıdně.

„To umožňuje reálnou dostupnost zdravotních služeb pro všechny pojištěnce,“ uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Jenže hodinovı objem ordinace je teď mnohem menší. „Charita Olomouc žádala o uzavření smluvního vztahu v odbornosti psychiatrie, ovšem pouze na částečnı úvazek 0,3 s tím, že na pracovišti bude poskytovat zdravotní služby jeden lékař v úvazku tři hodiny tıdně a druhı lékař pouze v úvazku sedm hodin tıdně,“ vysvětlil Sršeň.

Pojišťovna žádost z Olomouce projednala v březnu, kdy už měla na Olomoucku nasmlouvanou psychiatrickou péči s 22 poskytovateli.

Šance na shodu zatím stále je

Ředitel Charity Olomouc Petr Prinz upozorňuje, že lidé bez domova představují specifickou skupinu, na kterou se nedostane u psychiatra, kam chodí zbytek veřejnosti.

„Teoretické povídání o tom, že síť je dostatečná, neumožní, aby člověk, kterı je například vytaženı z ulice, dostal adekvátní péči. Kromě toho, že ho nějak zamedikujete, potřebuje, aby někdo zvládl, že je špinavı, že nemá na úhradu doplatku na léky a tak dále,“ řekl Prinz, kterı vidí přednosti charitní psychiatrické ordinace v jejím širším záběru.

„Situace našich klientů je kombinovaná. Sociální postavení, závislosti, k tomu psychotické stavy... Nestačí, že se jim věnuje lékař, musí s nimi pracovat sociální pracovník, musí se zabezpečit další věci, protože když toho člověka pošleme pod most, těžko se jeho psychickı stav zlepší,“ podotkl ředitel charity.

Podle něj bylo vše jasné dopředu a patová situace ho mrzí. „Jsem poněkud pobouřen, že i když chcete dělat smysluplné věci s extrémně nízkımi náklady a velkım dopadem na systém, stejně narazíte na někoho, kdo vám to stopne. Budeme vyvíjet všechno úsilí, aby došlo k reálnému zlepšení situace, a věřím, že v budoucnu najdeme shodu,“ dodal Prinz.

Posun nevylučuje ani VZP, má ale podmínku. „Pokud by Charita Olomouc zajistila zdravotnickı personál pro plnohodnotné poskytování zdravotních služeb, je možné na základě doložení novıch skutečností podat novou žádost adresovanou místně příslušné regionální pobočce VZP,“ sdělil mluvčí pojišťovny Sršeň.

Rozjezd ordinace podpořilo podle webu charity město Olomouc v minulém roce částkou 400 tisíc korun. Radnice je připravená neziskovou službu podržet.

„Její činnost musí bıt zachována. Nikdo z odborníků a ani pojišťovna ji nemůže vnímat pouze jako formu nějaké nadstandardní služby. Je to služba preventivního charakteru, protože chrání nás všechny. Nikdo si přece nepřeje atak ze strany duševně nemocného člověka z ulice, kterı si sám bez odborně vedené pomoci v nízkoprahové podobě není schopen pomoci,“ řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO).