Domácí

Spolu a PirSTAN podepsaly memorandum o sestavení vlády. Hrad má jmenovat premiérem Fialu

Spolu a PirSTAN podepsaly memorandum o sestavení vlády. Hrad má jmenovat premiérem Fialu

Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů. Jejich lídři se dnes večer sešli a po necelé hodině prezentovali společné memorandum.

"Strany deklarují vůli vytvořit společně vládu a žádají prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takové vlády," řekl Fiala. V nejbližších dnech budou obě koalice jednat o programu a budoucím uspořádání.

Předseda ODS Petr Fiala v povolebním projevu uvedl, že demokratické koalice mají většinu a mají šanci sestavit většinovou vládu. Podle téměř kompletních vısledků voleb získají Spolu a Piráti se Starosty dohromady 108 mandátů.

"Jedeme poblahopřát vítězům, což se sluší. A deklarovat, že spolu chceme spolupracovat," řekl novinářům před jednáním šéf STAN Vít Rakušan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš doplnil, že je otázkou, jak se zachová prezident Miloš Zeman. V minulosti opakovaně uvedl, že kabinet bude podle jeho pověření sestavovat lídr nejsilnějšího poslaneckého klubu, kterım bude ANO současného premiéra Andreje Babiše.