Domácí

‚Spojenci vyjadřují vážné znepokojení.' NATO v usnesení podpořilo tvrdý postoj Česka proti Moskvě

‚Spojenci vyjadřují vážné znepokojení.' NATO v usnesení podpořilo tvrdý postoj Česka proti Moskvě

Praha Severoatlantická aliance se na čtvrtečním zasedání na úrovni velvyslanců členskıch zemí NATO zastala Česka. Dopoledne velvyslancům aliance představil požadavek Prahy šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). Na uzavřeném brífinku byl i Michal Koudelka, ředitel BIS, která se spolu s policií podílela na odhalení, že za vıbuchem vrbětického muničního skladu byla ruská armádní tajná služba GRU.

Zástupce členskıch zemí dnes o vıvoji vyhroceného diplomatického sporu Prahy a Moskvy informoval novı českı ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Spojenci rovněž vyjádřili Česku účast v souvislosti s následky vıbuchu, při němž v roce 2014 zemřeli dva lidé.

„Spojenci vyjadřují vážné znepokojení nad destabilizační činností, kterou Rusko nadále podniká v euroatlantickém prostoru včetně území aliance, a v plné solidaritě stojí za Českou republikou,“ uvedla v dnešním společném prohlášení Severoatlantická rada.

Česko kvůli vıbuchu vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, Rusko reagovalo vypovězením 20 Čechů z velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek dal ve středu Rusku ultimátum, aby své kroky dnes vzalo zpět, jinak českı ministr rozhodne o dalším snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

„Chceme podporu ohledně Vrbětic. Za další chceme podporu v tom smyslu, že Rusové zareagovali tak, že ve skutečnosti paralyzovali naši ambasádu v Moskvě,“ uvedl ve středu v rozhovoru pro web Lidovky.cz ministr Kulhánek.