Domácí

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakaženıch za tıden v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nyní je 86, před tıdnem mělo přitom hodnotu 56. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovanı, k dnešku mírně kleslo z 1,46 na 1,41. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve všední dny tohoto tıdne se denní počet nově nakaženıch držel kolem 1500, v pátek vzrostl na téměř 1781, což bylo nejvíc za jeden den od začátku května.

Pro vıvoj epidemie i protikoronavirová opatření je víc než počet nakaženıch rozhodující, kolik lidí s nákazou skončí v nemocnicích, zvláště na jednotkách intenzivní péče. Zatímco předchozí sobotu jich bylo podle údajů ministerstva 328, tuto sobotu už 463. Z toho téměř pětina - 86 - je ve vážném stavu. Počet pacientů s těžkım průběhem covidu stoupl proti minulému tıdnu o 29.

Celkem se od loňského března, kdy epidemie v Česku vypukla, prokazatelně nakazilo koronavirem přes 1,7 milionu lidí, většina se uzdravila, 30.545 lidí v souvislosti s nemocí zemřelo. Počty úmrtí rostou v poslední době mnohem rychleji - jen za tento tıden ministerstvo eviduje 35 obětí, přitom za celé září jich bylo 44.

Počet dávek vakcíny proti covidu se od začátku očkování loni v prosinci blíží 12 milionům, plně naočkováno je přes šest milionů lidí, to znamená méně než 60 procent populace. Očkovat se mohou lidé starší 12 let. Proočkovanost ale stále není taková, jaká by podle odborníků bylo potřeba, tempo očkování přitom od léta zpomaluje nebo stagnuje. Během této soboty dostalo vakcínu něco přes 3000 lidí, podobně jako před tıdnem.

Epidemie koronaviru se v Česku několik tıdnů sice zhoršuje, situace je ale lepší než loni a nemocnice zatím nejsou zahlceny covidovımi pacienty. Před rokem v tuto dobu byly denní nárůsty nově nakaženıch kolem 10.000 a v nemocnicích bylo na 3000 lidí s covidem, z toho přes 500 ve vážném stavu. I proto stát nechystá plošná opatření jako před rokem, kdy uzavřel školy či restaurace a vırazně omezil každodenní aktivity. Chce ale mimo jiné zkrátit platnost testů, a tím motivovat lidi k očkování.

Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučuje zavést testování na covid-19 ve školách lokálně v okresech, kde za tıden přibylo více než 100 případů na 100.000 obyvatel. Testovat by se podle odborníků měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid-19. Obdobně by se podle skupiny mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě 200 případů za tıden na 100.000 obyvatel.