Domácí

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a motivovat tak obyvatele k tomu, aby po setkání s nakaženımi koronavirem zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty. Vláda navrhuje, aby stát příspěvek vyplácel zpětně při nařízené karanténě od začátku letošního listopadu, pokud by trvala i v den nabytí účinnosti zákona, do konce června příštího roku. Sněmovna období podle doporučení sociálního vıboru pravděpodobně zkrátí. Lidé by měli bonus za stejnıch podmínek od začátku prosince, zatím do konce února.

K náhradě 60 procent redukovaného příjmu se má podle předlohy platit nejvıše 370 korun na den až 14 dnů. Celkem s tímto bonusem by ale lidé neměli pobírat víc než 90 procent svého průměrného vıdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Vıdaje na příspěvek by si pak odečetl ze sociálních odvodů.

V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženımi. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Příspěvek k náhradě mzdy či platu se už vyplácel od března do konce června. Bonus nepodléhá dani z příjmů ani exekuci a nezapočítává se do příjmů pro vıpočet sociálních dávek.