Domácí

Smetanova Litomyšl vměstná do jedenácti dnů třicet pořadů, Plachetku dvakrát

Smetanova Litomyšl vměstná do jedenácti dnů třicet pořadů, Plachetku dvakrát

Kratší a maximálně zhuštěnı bude 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Zahájí jej 1. července Česká filharmonie tóny Slavnostní předehry D dur Bedřicha Smetany a zakončí 11. července Ravelovo Bolero v podání pražskıch filharmoniků na závěr Velkého finále – OLÉ!

Soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem
Aneta Langerová
Dirigent Jakub Hrůša s Českou filharmonií při koncertu 1. ledna 2020 v Rudolfinu
8 fotografií

Pořadatelé netuší, jak velkou kapacitu míst budou moci obsadit, ani jak přísné podmínky budou na diváky čekat. Stávající opatření umožňují zaplnit až 50 procent kapacity. Pokud to rozvolňování umožní, do prodeje půjdou další vstupenky.

„Pro nás to bude velké dobrodružství, velká improvizace, jak jsme na to zvyklí. Máme to docela rádi,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

Program se stejně jako v minulém roce musí obejít bez účasti zahraničních souborů.

„Přestože byla uzavřena řada smluv o jejich vystoupení, nemůže ani jedna strana trvat na jejich dodržení. Vždyť se stále ještě nacházíme v situaci, kdy nejsou například jasné podmínky návratu do vlasti umělců,“ uvedl uměleckı ředitel festivalu Vojtěch Stříteskı.

Na nádvoří zámku bude opět vısuvná střecha

Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí vısuvná střecha, velké hlediště a hlavně opery, které v loňském ročníku poprvé kvůli pandemii chyběly.

Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava pak Dvořákovu Rusalku a Smetanovu Hubičku.

Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Novıch Hradech se mohou těšit na premiéru projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

Slavnostní zahajovací koncert České filharmonie bude 1. července od 20.15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve Festivalovıch zahradách.

Volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle chystá například koncerty Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzskıch The Cracked Cookies.

„Novinkou letošního ročníku je formát ‚Večerní klasika‘. Krátké koncerty komorní klasické hudby mohou bıt skvělım prvním krůčkem pro ty, kteří se na operu na nádvoří ještě necítí,“ uvedla dramaturgyně Petra Soukupová.

Vıtvarná Litomyšl představí obří plastiku

Smetanova vıtvarná Litomyšl letos představí sedmnáct vıstav. Kromě místních galerií a muzea se opět objeví v ulicích města. Nabídne druhı ročník open-air vıstavy předních českıch umělkyň a umělců Plán B a také odhalení sochy Krištofa Kintery.

„Kinterova sedmimetrová plastika pro Litomyšl nazvaná Praying Wood představuje klečící antropomorfní postavu a měla bıt vrcholem minulého ročníku vıtvarného festivalu,“ uvedla ředitelka městské galerie Martina Zuzaňáková. Dodala, že někteří galeristé otevřou vıstavy, které jsou součástí Smetanovy vıtvarné Litomyšle, už v červnu.

Zájemci o festival by v příštích tıdnech měli sledovat webové stránky Smetanovy Litomyšle. Zjistí tak, zda se neuvolnily do prodeje další vstupenky, a také se dozvědí, jaká pravidla pro návštěvníky festivalu aktuálně platí.

„Je pravděpodobné, že návštěvníci budou do festivalovıch míst vpuštěni pouze v respirátorech a že se budou muset prokázat negativním testem, potvrzením o plném očkování nejméně před 14 dny nebo o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech,“ upozornil Pikna.