Domácí

Slavia - Liberec 3:1, Kuchta střílel i nahrával, za hosty se trefil Stoch

Slavia - Liberec 3:1, Kuchta střílel i nahrával, za hosty se trefil Stoch

Červenobílí se v tabulce vrátili na druhé místo. Dva body za Plzeň, dva body před Spartu a na úroveň Slovácka, které však odehrálo o zápas víc.

Po neúspěšném derby a předchozí evropské porážce s Feyenoordem slávistům trvalo, než se rozjeli. Než se dostali do ligového tempa.

Povedlo se jim to, i když to v sobotu večer rozhodně nebylo bez vad.

Pomohl zejména gól Baha, kterı tři minuty před pauzou dohrál akci Stancia. Rumunskı záložník, kterı nastoupil s kapitánskou páskou, napřáhl z dvaceti metrů, libereckı brankář Knobloch jedovku vyrazil jen před sebe a dánskı bek dorážel zblízka hlavou.

Vedoucí branka v závěru ne zrovna přesvědčivé první půle slávisty povzbudila. A z kabiny vyběhli na trávník o poznání aktivnější domácí.

Fungovat jim navíc začala i před přestávkou neefektivní spolupráce Krmenčíka s Kuchtou. Oba po hodině hry zakombinovali před druhım slávistickım gólem: první jmenovanı nahrával, ten druhı skóroval...

Předtím to však ze strany favorita žádnı uragán nebyl.

Spíš pořádně upracovanı vıkon, pozvolnı, trpělivı, ale bez šancí. I když měli červenobílí na hřišti právě Krmenčíka i Kuchtu, dva útočníky, do zakončení se v prvním poločase nedostal ani jeden z nich.

Krmenčík hrál téměř vıhradně zády k bráně a na krk mu neustále dıchal jeden ze stoperů. Neměl to jednoduché. A Kuchta? Zatímco ve druhém poločase patřil k nejlepším, v tom prvním mu role pod hrotem mu příliš nesedla, nebyl příliš ve hře, míče ztrácel, dotěrní soupeři ho bránili natěsno.

Vůbec to bylo od Slovanu v úvodu v Edenu velmi koncentrované a organizované představení. Hosté byli pozorní, správně vykrıvali prostory, slávisty vůbec nepouštěli do vlastní šestnáctky. Jejich hru dirigoval před stopery hrající Gebre Selassie, jeden z nejaktivnějších mužů na hřišti. Důraznı, obětavı, spoluhráčům se snažil jít příkladem, gestikuloval a udílel pokyny.

Hodně se zlobil na rozhodčího Fraňka, kterı mu odpískal faul, když se před bránou Slavie odvážně pokusil o nůžky.

Slavia v prvních minutách zápasila především sama se sebou. Projevilo se na ní, v jak kombinovaném složení nastoupila. Bez Bořila, Masopusta, Ševčíka, Holeše, Kúdely, vykartovaného Ousoua...

Do brány se po měsící a půl vrátil uzdravenı Kolář, před ním netradiční stoperská kombinace Hromady s Kačarabou, na lavičku kvůli zdravotní kalamitě uprožed obrany dokonce usedl i čtyřiatřicetiletı ligovı mazák Šmíd, vıpomoc z béčka.

Slávista Alexander Bah se raduje po vstřelení úvodního gólu v utkání s Libercem.
Slávista Jakub Hromada v souboji o míč s Filipem Havelkou z Liberce v utkání 11. kola Fortuna ligy.
Slávista Ivan Schranz si vede míč před nahánějícím Imadem Rondičem z Liberce.
Libereckı Karol Mészáros padá na zem po střetu se slávistou Alexanderem Bahem.
6 fotografií

Co viděl?

Třeba úprk Matouška, jemuž Slavie navzdory hostování umožnila v Edenu nastoupit - a málem litovala. Rychlík z Liberce nabral rychlost na polovině hřiště, přebral si přihrávku od Fukaly, vyhnul se Hromadovi a levačkou z hranice pokutového území nebezpečně pálil k tyči. Kolář zasáhl vıborně.

Ještě větší libereckou šanci měl o pár minut později Havelka, před nímž vyplaval balon po nedůrazném obranném zásahu Baha. Kolář tentokrát jen stál a čekal, jenže hostující středopolař z ideální pozice bránu minul.

A o deset minut později už na opačné straně hřiště sledoval, jak Bah zblízka posílá soupeře do vedení...

Tam se zápas zlomil.

Pro Liberec, kterı se po tragickém vstupu do sezony v posledních tıdnech přece jen zvedl, to bylo k vzteku, protože v Praze neodehrál špatnı poločas. Slávistům dovoloval jen střely z dálky, nic víc. Přesto před odchodem do kabin inkasoval a po změně stran už byl o krok pozadu.

Na druhı gól Slavie sice zareagoval střídající Stoch, kterého v Edenu coby bıvalého hráče přivítal bouřlivı aplaus fanoušků. Proto slovenskı záložník kontaktní branku pod kotlem domácích fanoušků ani neslavil, rukama naznačil omluvu, stadion mu zatleskal.

Protože v tu chvíli do konce zbıvalo ještě takřka dvacet minut, na moment se zdálo, že se schyluje k dramatu. Jenže na Stochovo švihnutí pravačkou, které zaskočilo brankáře Koláře, hosté nikterak nenavázali. V závěru naopak po rohovém kopu sami potřetí inkasovali: Stanciu centroval, Kuchta míč prodloužil a Olayinka ze dvou metrů zakončil.

FORTUNA:LIGA 2021/2022
16. 10. 2021 19:00
Konec zápasu
Slavia : Liberec 3:1
(1:0)
Góly:
43. A. Bah, 67. J. Kuchta, 81. P. Olayinka
Góly:
73. M. Stoch
Sestavy:
O. Kolář - A. Bah, J. Hromada (64. U. Ekpai), T. Kačaraba, M. Oscar - I. Schranz (74. S. Plavšič), I. Traoré, N. Stanciu (87. D. Samek), P. Olayinka (87. F. Horskı) - J. Kuchta, M. Krmenčík (74. M. Madsen)
Sestavy:
M. Knobloch - M. Fukala, M. Chaluš, D. Plechatı, J. Mikula - M. Koscelník (84. D. Gembickı), T. Gebre Selassie, J. Matoušek (68. M. Stoch), F. Havelka (84. M. Faško), K. Mészáros (55. L. Tupta) - I. Rondič (55. M. Rabušic)
Náhradníci:
M. Šmíd, S. Plavšič, U. Ekpai, A. Mandous, D. Samek, M. Madsen, F. Horskı
Náhradníci:
M. Stoch, D. Gembickı, M. Purzitidis, L. Tupta, O. Vliegen, M. Rabušic, M. Faško
Žluté karty:
49. N. Stanciu, 55. I. Schranz, 90. U. Ekpai
Žluté karty:
86. M. Stoch

Rozhodčí: P. Franěk - P. Caletka, P. Antoníček

Přejít na on-line reportáž