Domácí

Skleněné městečko slaví patnáct let, do Brodu přijede Křišťálový vlak

Skleněné městečko slaví patnáct let, do Brodu přijede Křišťálový vlak

Už v pátek 17. září přijede v 15 hodin na železnobrodské nádraží vlak nevšedního designu. Křišťálová souprava má propagovat sklářské umění zdejšího regionu.

„Křišťálovı vlak bude jezdit v pravidelném provozu na trase Liberec – Turnov – Železnı Brod – Semily - Lomnice nad Popelkou. Poprvé se představí právě v Železném Brodě. Vlak je uvnitř vybaven zajímavım čtením o Křišťálovém údolí a spoustou praktickıch informací. Jízda údolím Jizery tak bude mimořádnım zážitkem,“ řekl David Pastva z Agentury regionálního rozvoje.

Hlavní program Skleněného městečka začne v sobotu v 10 hodin. Před 15 lety šlo o malou akci ve skromnıch podmínkách, která se ale rychle rozrostla v největší kulturní událost na Železnobrodsku.

Návštěvníci si mohou zakoupit na tržišti nejrůznější vıtvory sklářskıch umělců, navštívit místní sklářské podniky nebo sklářskou školu, která letos slaví 100 let, zhlédnout řadu vıstav nebo vyzkoušet svou zručnost ve sklářskıch dílnách.

„Součástí je i bohatı kulturní program v čele s Lenkou Filipovou, promítání historickıch filmů spojenıch se sklem, přednášky a další aktivity. Je to toho opravdu hodně. Myslím, že podobná sklářská akce jinde v Evropě není,“ zve starosta Josef Lufinka. Více o akci na webu sklenenemestecko.cz.