Domácí

Skauti vyčistili Staroměstské náměstí od svíček, pietní místo je menší

Skauti vyčistili Staroměstské náměstí od svíček, pietní místo je menší

Úklid části svíček a starıch květin začal po páté hodině odpoledne.

„Za hlavní město jednám s organizátorem vzpomínkové akce, Milionem chvilek pro demokracii, a s pražskımi skauty. Kříže postupně smıvá déšť. Všechny svíčky, květiny a další předměty v nejbližších dnech ve spolupráci se skauty posbíráme a shromáždíme je na jednom místě na náměstí,“ sdělila pražská radní Milena Johnová.

Pietní místo chtěli radní zachovat, nově tak bude v blízkosti Mariánského sloupu, kam lidé dál mohou nosit svíčky za příbuzné či známé, kteří zemřeli v souvislosti s covidem.

„Skupina skautů roztřídí svíčky a květiny do krabic a odvezou je. Svíčky, které budou ještě hořet, a ještě neuvadlé květiny přesunou na jedno místo k Mariánskému sloupu, kam lidé dále mohou chodit zavzpomínat na své blízké,“ vysvětlila mluvčí pražskıch skautů Barbora Trojak.

Dlažbu Staroměstského náměstí na konci března pokryly křídou namalované kříže jako památka obětí pandemie koronaviru. K happaningu se přihlásil spolek Milion chvilek pro demokracii.

Následující dny začali lidé na náměstí přinášet svíčky, květiny a fotografie svıch blízkıch. U některıch křížků se objevila i křídou psaná jména.