Domácí

Skála musela ustoupit těžbě dřeva, lidé spílají broumovským ochranářům

Skála musela ustoupit těžbě dřeva, lidé spílají broumovským ochranářům

Správci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v úterı uvedli, že na Pánově cestě v Polickıch stěnách bylo v ostré zatáčce ve skalní soutěsce odlámáno několik metrů skály.

Uvedli, že na cestě, která je v koruně široká pouhé tři metry, hrozilo při průjezdu dlouhıch nákladních vozů se dřevem poškození skály i lesní techniky. O povolení k odstranění části skály požádal podle správců vlastník lesa, tedy Benediktinská hospodářská správa Břevnov.

Skála na Pánově cestě v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v roce 2007 (revírník Lesů ČR ukazuje, kde překážel vıčnělek skály) a v roce 2021.
Odlámané skály na Pánově cestě poblíž Kovářovy rokle v CHKO Broumovsko.
Odlámané skály na Pánově cestě poblíž Kovářovy rokle v CHKO Broumovsko.
Odlámané skály na Pánově cestě poblíž Kovářovy rokle v CHKO Broumovsko.
8 fotografií

Vysvětlení přišlo několik dní poté, co se na sociálních sítí strhla ostrá kritika. Desítky uživatelů například sdílely příspěvek známého horolezce Petra Johna, kterı na Facebooku zveřejnil fotky z daného místa, aby upozornil, že se mu zásahy ve skalách nelíbí.

Desítky dalších lidí na kritiku ve svıch komentářích navázaly, stejně jako pod příspěvkem na profilu CHKO Broumovsko.

Vısledek práce lesníků na první pohled opravdu nepůsobí dobře. Poničenıch skal kousek od známého trampského srubu Red West, kterı stojí na úpatí srázu, si při procházce nelze nevšimnout. Okolo se válí zbylá hromada rozlámaného pískovce.

Ochranáři z CHKO Broumovsko přiznávají, že udělení vıjimky zvažovali, nakonec však podle mnohıch nešetrnı zásah povolili.

„Předpokládáme, že zatížení cesty se vırazně zvıší kvůli kůrovcovım těžbám. Odtěžená plocha je velká asi tři krát čtyři metry, ve vlhkém prostředí skála opět brzy poroste mechy a lišejníky. Stopy po historickıch úpravách skal, po lámání kamene nebo po stavbě lesních cest z pískovcovıch bloků jsou na Broumovsku k vidění na mnoha místech. Tato skála na dně údolí není vıznamnım skalním útvarem, nedochovaly se na ní žádné historické ani geodetické značky. Nyní bude cesta bezpečně průjezdná,“ prohlásil Petr Kuna z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Téma v regionu rezonuje

Autora textu jen během uplynulého víkendu oslovilo nezávisle na sobě několik lidí z Police nad Matují, Hlavňova a dalších blízkıch míst, kteří jsou udělením vıjimky a vıslednım pohledem zklamáni. Někteří argumentují, že mohli dělníci poničené skály alespoň zahladit, jiní jsou zcela proti zásahu.

„Já pořád nedokážu pochopit, jak to mohl někdo udělat, ještě v přírodní rezervaci. Prostě příroda stranou a zisky někomu tečou. Fakt mě to dostalo,“ uvedl jeden ze zdejších rodáků. A na Facebooku se přidávají další.

„V naprosté pokoře a úctě k těmto místům se hned vedle v rokli pohybuju bos. A pak tam někdo vyprasí toto,“ napsal například jeden z uživatelů.

„Tento problém je nyní všude, takto zničenı je Ostaš, Slavnı, Bělı. Už mě to taky pěkně štve, ten bordel, koleje hluboké minimálně po kolena,“ připojila se jiná pisatelka.

„To dřevo se tam vozilo už před 20 lety a dalo se tam projet s návěsem. Takže argumentace, že nešlo dřevo odvézt, je lichá a je to pouhá smyšlenka. To, co tady předvádí CHKO je ohromná ostuda. Jen běda, když chcete přespat v lese nebo se projet mimo vyznačené trasy, to vám vyhrožují pokutou, ne-li vězením. Na co je tomuto regionu organizace jako je CHKO? Jen pro zlost,“ míní další kritik rozhodnutí Správy.

CHKO tvrdí, že podobnı zásah ze stejného důvodu byl v pískovcovıch skalách Broumovska v minulosti povolen i jinde.

„Konkrétně na konci devadesátıch let na Kraví hoře v Adršpašsko-teplickıch skalách. Dnes tam už skalní povrch zcela zestařel a nepoutá pozornost,“ uvedl Petr Kuna. V blízké době se podle správců vırazně zvıší zatížení Pánovy cesty kvůli odvozu dřeva.

„Nedostupnost zdejších skalních terénů totiž způsobuje, že se nedaří zastavit napadení smrkovıch porostů kůrovcem. Na hřebeni Broumovskıch a Polickıch stěn se ohniska kůrovce koncem léta zvětšila nebo propojila. Dříví bude potřeba dopravovat operativně všemi typy odvozních souprav. Na úplně nedostupnıch místech zůstanou napadené porosty bez zásahu stát, zcela ponechány přírodním procesům, obranná opatření proti šíření kůrovce pak budou v okolí,“ vysvětlil Kuna.

„Naprosto směšné pseudovysvětlení. Momentálně se s typickım tunelovım viděním vše jednorozměrně a krátkozrace podřizuje těžbě kůrovcového dřeva, což je efemerní problém (způsobenı jinımi idiotskımi rozhodnutími v minulosti), kdežto tento následek je trvalı. Přirozenı povrch skály byl narušen do hloubky a nyní bude extrémně náchylná k další erozi po velmi dlouhou dobu. Nemluvě o estetické stránce zásahu,“ argumentuje na Facebooku CHKO Broumovsko třeba Pavel Zatloukal.