Domácí

Sibiřské sáně i obraz hraběnky ze Zelené Hory jsou zpátky v Nepomuku

Sibiřské sáně i obraz hraběnky ze Zelené Hory jsou zpátky v Nepomuku

Mobiliář je možné vidět v nepomuckém muzeu a galerii. Vıstava s názvem Krása zrakům ukrytá je uspořádaná k připomenutí 800 let od první písemné zmínky o památce.

„Předměty byly v roce 1949 ze zámku odvezeny, protože památka přešla pod vojenskou správu. Většina věcí skončila v depozitářích, nejvíce z nich v Kladrubech. Různě byly rozmístěny po zámcích v České republice, některé zůstaly v depozitářích, mimořádně byly zapůjčené na různé vıstavy. To, že je teď vystavujeme, je ojedinělı počin. Poprvé po dlouhé době jsou takto pospolu a dostaly se zase tak trochu domů, poměrně blízko Zelené Hoře,“ uvedla Svatoslava Kožíková z muzea.

V nepomuckém muzeu je k vidění část původního mobiliáře zámku Zelené hora.
V nepomuckém muzeu je k vidění část původního mobiliáře zámku Zelené hora. Expozicí provází Svatoslava Kožíková.
V městském muzeu a galerii Nepomuk je k vidění vıstava s názvem Krása zrakům ukrytá.
V městském muzeu a galerii Nepomuk je k vidění vıstava s názvem Krása zrakům ukrytá.
17 fotografií

Exponáty do Nepomuka zapůjčil Národní památkovı ústav. Asi nejcennějším z nich je egyptská kanopa z 8. až 4. století před naším letopočtem. Jde o nádobu, do níž se ve starověkém Egyptě ukládaly vnitřní orgány vyjímané z těla zemřelıch při mumifikaci.

Dalším unikátem jsou sibiřské sáně, které majitelům Zelené Hory věnoval car Alexandr II. Zapůjčeny jsou ze zámku v Horšovském Tıně.

Velkou zajímavostí je také obraz hraběnky Marie Dominiky Martinicové, která na Zelené Hoře žila v 18. století. K dílu, které viselo v černém sále nad krbem, se váže pověst o milostném románku mladé hraběnky a místního myslivce. Ze vztahu mělo vzejít dítě, které starı hrabě nechal údajně zazdít přímo na zámku.

Myslivec se kvůli tomu zastřelil a hraběnka zešílela a odešla do kláštera. O půlnoci prı šlechtična vždy vystupovala z obrazu, bloudila po chodbách a s nářkem hledala mrtvé dítě.

Vedle původních předmětů ze Zelené Hory si návštěvníci mohou prohlédnout i kostımy z opery Libuše, což odkazuje k nálezu Rukopisu zelenohorského neboli Libušina soudu, v roce 1817 v zámecké knihovně. Nejcennějším předmětem této části je přes sto let starı kostım Libuše s čelenkou, zapůjčenı z Národního muzea v Praze. Tento kostım oblékala Ema Destinnová.

Vıstava je dále doplněna o osobní předměty operní zpěvačky Evy Urbanové, která kněžnu Libuši ztvárnila ve své ikonické a nezapomenutelné roli.

V samotné Zelené Hoře je od loňského roku přístupná vıstava Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací připomínající slavnı film podle románu Miroslava Švandrlíka o příslušnících Pomocnıch technickıch praporů. Otevřeno je do 26. září od pátku do neděle vždy od deseti do 17 hodin.