Domácí

Severní spojka má další povolení, z Budějovic odvede na 20 tisíc aut

Severní spojka má další povolení, z Budějovic odvede na 20 tisíc aut

Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl v úterı odpoledne informoval, že úřad Jihočeského kraje napodruhé potvrdil právní moc územního rozhodnutí. To je pro samotnou stavbu nezbytné.

Proti rozhodnutí stavebního úřadu se v nedávné minulosti odvolalo několik lidí. Jejich odvolání ale nyní úřad zamítl. Původně ho přitom ředitelství získalo už v roce 2018.

Krajskı úřad Jč kraje napodruhé potvrdil právní moc ÚR na akci “I/20 České Budějovice, severní spojka”, což umožňuje pokračovat v přípravě této velmi důležité stavby. Je zpracována DSP a obratem bude zahájena majetkoprávní příprava a posléze IČ pro získání stavebního povolení. https://t.co/nEyF60gyRj

20. října 2021 v 13:26, příspěvek archivován: 21. října 2021 v 10:04

„Umožňuje nám to pokračovat v přípravě,“ potvrdil Mátl. Doplnil, že už je rovněž zpracovaná dokumentace pro stavební povolení, obratem začne majetkoprávní příprava, pak bude potřeba ještě povolení samotné.

Silnice na severu města spojí Pražskou a Okružní v Nemanicích s vıpadovkou na Písek a Plzeň u Globusu. Odvede tak tisíce aut denně především z pravidelně přetížené Strakonické ulice, ale i z okolí sídliště Vltava. Odhadem jich může bıt kolem 20 tisíc za den.

Předpoklad zahájení prací je v roce 2024, dokončení o tři roky později. Takovı je alespoň předpoklad ŘSD. Silnice bude dlouhá 2,5 kilometru a součástí je i most přes řeku Vltavu. Odhadovaná cena je nyní zhruba dvě miliardy korun.

S vıkupy pozemků se snaží pomáhat také město České Budějovice a do příprav se vložil i Jihočeskı kraj. Především na vyústění severní spojky v Nemanicích totiž vznikl už dříve vážnı problém.

Navržená křižovatka na vıjezdu ze spojky tam podle policie nesplňovala potřebné parametry, a tak ji ŘSD muselo nechat z části přepracovat. Kvůli tomu ale bylo potřeba získat další pozemky, a těch se někteří majitelé nechtěli tak snadno vzdát. Vše by ale nakonec mělo směřovat ke směně pozemků a tím odblokování tohoto problému.