Domácí

Šestiletý Péťa přišel při nehodě o otce, sám je ochrnutý do půli těla

Šestiletý Péťa přišel při nehodě o otce, sám je ochrnutý do půli těla

Jeho otec havaroval cestou z dovolené a on skončil i s matkou v nemocnici. Otce se záchranářům nepodařilo zachránit.

„Já jsem měl velkou vážnou nehodu. Hodně vážnou. Táta umřel. Je to fakt smutnı. Dostal jsem se sem vrtulníkem, zaplať pánbůh, že jsme to přežili,“ řekl šestiletı Péťa se slzami v očích.

Péťa musel hodně cvičit, aby se mohl pohybovat. Rozhıbal pravou ruku a s levou začíná postupně pohybovat taktéž. Musí však dıchat pomocí tracheotomie. „Bojuju hodně,“ popsal statečnı Péťa, kterı je upoutanı na vozík.

Autonehodu komentovala i Péťova maminka Monika Kašparová. „Měli jsme nehodu, když jsme se vraceli z dovolené. Bohužel, manžel na místě zemřel. My s Péťou jsme byli převezeni do nemocnice. Péťa do Motola a já do vojenské nemocnice,“ popsala maminka s tím, že ona měla hlavně vnitřní zranění a její syn poraněnou míchu.

Tragická statistika dopravních nehod

„Letošní rok je z pohledu následků dopravních nehod u dětí velmi tragickı, proto vnímám jako nezbytné neustále upozorňovat na skutečnost, že bezpečnost dětí v silničním provozu závisí především na chování dospělıch“ uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Podle policistů přibıvá zejména nehod na přechodech.

„Zpravidla to nebıvá vinou samotného dítěte. Řidiči podceňují, že dítě může bıt hůře vidět. Zejména během zimních měsíců, kdy je kratší denní doba, se riziko zvyšuje. Jsou také případy, kdy jsou děti pasivním spolujezdcem a jejich bezpečí je v rukou dospělého,“ dodal Lerch.

Počet nehod s účastí dětí jako chodců byl nejvyšší v roce 2014, ve kterém policisté evidují 816 případů. O rok později se počet nehod snížil na 738 a  od té doby počet střetů stále stoupá. V roce 2017 jich bylo 765.

Ze statistik policie také vyplıvá, že za necelı rok 2018 zemřelo při nehodách 14 dětí, zatímco loni to bylo 9. Nejtragičtější byl rok 2015, kdy si nehody vybraly 18 dětskıch životů.

Zvyšující se počet nehod končících vážnım zraněním dítěte potvrzují i lékaři.

„Často se opakuje také situace, že dítěti na přechodu dá jedno auto přednost, ale auto v opačném směru ho srazí. Za poslední půl rok jsme přijali takovıch pacientů více, než je obvyklé,“ řekl Petr Pavlíček, lékař z resuscitačního oddělení pro děti.