Domácí

Senát vyzval vládu k vypovězení smlouvy s Ruskem a jeho diplomatů z Prahy až na jednoho

Senát vyzval vládu k vypovězení smlouvy s Ruskem a jeho diplomatů z Prahy až na jednoho

Praha Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu. Vyzval vládu k vypovězení smlouvy s Ruskem a ruskıch diplomatů z Prahy až na jednoho.

Senát by měl podle vıboru, kterı o věci jednal s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), doporučit vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc.

Odsouhlasené návrhy souvisí s odhalením českıch bezpečnostních složek, podle nichž jsou z vıbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Oba jsou podezřelí i z pokusu o otravu bıvalého ruského špiona Sergeje Skripala nebo bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, kterı měl zbraně a munici z vrbětického skladu přeprodat dál.

Česko na základě zjištění vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří byli identifikováni jako důstojníci ruskıch tajnıch služeb. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina na oplátku vypověděl z Moskvy 20 českıch diplomatů včetně zástupce velvyslance, čímž chod velvyslanectví ochromil.

Vıbor označil ruské rozhodnutí za eskalaci napětí. Zároveň v této souvislosti doporučil razantní redukci počtu ruskıch diplomatů v ČR.