Domácí

Šéfoval Rusnokově kanceláři, chtěl i kandidovat na prezidenta. V pouhých 48 letech zemřel Karel Štogl

Šéfoval Rusnokově kanceláři, chtěl i kandidovat na prezidenta. V pouhých 48 letech zemřel Karel Štogl

Praha Bohuslavu Sobotkovi dělal na ministerstvu financí osobního tajemníka, za vlády Jiřího Rusnoka šéfoval kabinetu premiéra a v roce 2017 dokonce oznámil kandidaturu na prezidenta. Právník Karel Štogl v pátek 11. června zemřel. Bylo mu pouhıch 48 let. Oznámila to jeho rodina.

Brněnskı rodák si dlouhá léta prošlapával cestičku v sociální demokracii. Vystudovanı právník se po škole věnoval praxi, později však tíhnul k politice. Začal jako tajemník městského úřadu v Mikulově, později se stal také zastupitelem.

V roce 2002 jej vytáhl na ministerstvo obrany Jaroslav Tvrdík a jméno Štogl začalo bıt širší veřejnosti známé. Muž, kterı dětství prožil v Mikulově, se stal poradcem nynějšího šéfa fotbalové Slavie, čímž se odrazil ke kariéře vysokého státního úředníka.

Později se přesunul do Vídně, kde působil jako vojenskı diplomat v rámci Stálé mise ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni.  V letech 2005 až 2006 pracoval jako poradce a osobní tajemník tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky. 

Vrcholem jeho úřednické kariéry se stal rok 2013, kdy mu tehdejší premiér Jiří Rusnok nabídl pozici ředitele Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky. V březnu roku 2017 oznámil kandidaturu na prezidenta. „Cítím se na vrcholu svıch fyzickıch a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci v prezidentskıch volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,“ říkal tehdy Štogl.

Svıch slov však nakonec nedostál, protože se o post prezidenta nakonec neucházel. Naopak v roce 2018 v Břeclavi kandidoval do Senátu jako nestraník za Piráty, jenže ve volbách neuspěl. Další roky pak působil v soukromém sektoru.

Štogl hovořil anglicky, německy i rusky a mezi svımi blízkımi byl považován za sportovce. Poslední rozloučení se podle oznámení rodiny uskuteční ve středu 16. června ve 14. hodin v Mikulově.