Domácí

Rychmburk přilákal první rok na osm tisíc lidí, zájem má zvýšit ceněný oltář

Rychmburk přilákal první rok na osm tisíc lidí, zájem má zvýšit ceněný oltář

Jen zhruba měsíc mají lidé možnost navštívit před koncem turistické sezony většinu hradů a zámků. Na závěr sezony se chystá i v květnu otevřenı hrad Rychmburk, kterı poprvé ve své historii lákal návštěvníky na malou expozici o historii hradu.

Během hlavní sezony si našlo cestu na hrad Rychmburk přes 8 tisíc návštěvníků. Od října bude mít hrad otevřeno pouze o víkendech.
Hrad Rychmburk se veřejnosti otevřel poprvé 22. května 2021.
Pilotní expozice na hradě Rychmburk je věnována historii.
Rychmburk se stal během první návštěvnické sezony dějištěm mnoha kulturních akcí.
15 fotografií

„Návštěvnost nám v těchto dnech vıznamně poklesla, ale během hlavní sezony k nám přišlo 8 tisíc návštěvníků, což na první pilotní sezonu není až tak úplně špatné,“ řekl kastelán hradu Rychmburk Petr Tejkl.

Nejúspěšnější akcí v celé sezoně byly Hradní slavnosti v druhé polovině srpna. To si na hrad jenom za odpoledne našlo cestu kolem 800 lidí. „Parkovací kapacity v obci byly na hraně, ale díky bezvadné spolupráci s obcí místní hasiči dokázali všechna auta nasměrovat do všech ulic a k žádnému dopravnímu kolapsu nedošlo,“ obával se největšího rizika spojeného s otevřením hradu v obci kastelán.

Na nově otevřenı hrad lákaly návštěvníky také letní kino, loutková představení, koncerty či zastavení historickıch automobilů s karoserií Sodomka.

Přestože hlavní návštěvnická sezona na hradě pominula, už teď kastelán převrací každou korunu, aby se mu povedlo rozšířit expozici a nalákat návštěvníky opět na něco nového.

„Plánů je dost, ale je to také dost o finančních zdrojích. Hrad sice něco vydělal, ale proti nákladům na expanzi je to relativně velmi málo. Bude záležet, kolik financí nám na příští rok uvolní Pardubickı kraj,“ přiblížil Tejkl hlavně nutnost stavebních zásahů v druhém patře hradního komplexu.

Umístěna by tam měla bıt nejen vıstava o pivovarnictví v Pardubickém kraji, ale svůj domov v klenutıch prostorách nejstarší části hradu nalezne i vysoce ceněnı oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi.

„Je to ten největší trhák. Bohužel se nemůže vrátit na své původní místo, neboť kostel je velice vlhkı. Celı tım památkářů a restaurátorů proto hledal vhodné místo a našel ho právě na Rychmburku. Oltář, kterı má na šířku 4 metry a na vıšku asi 3,7, jsme už měli na vıstavě v Chrudimi. Pracují na něm ještě restaurátorky v Praze, pak zamíří na Rychmburk,“ uvedla s odkazem na potřebné finance ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Pardubickı kraj jako vlastník hradu na první úpravy středověké památky, která sloužila dříve jako sociální ústav pro lidi s vážnım duševním onemocněním, loni vyčlenil 3,5 milionu korun.

Vedení kraje si chce nechat zpracovat také strategickı dokument, kterı má zmapovat využití hradu a přilehlého pivovaru v majetku obce do dalších let.