Domácí

Rusko poslalo do Prahy pro vyhoštěné diplomaty ‚Putinův' Iljušin. Velký speciál z Česka již odletěl

Rusko poslalo do Prahy pro vyhoštěné diplomaty ‚Putinův' Iljušin. Velký speciál z Česka již odletěl

Praha Navzdory původním spekulacím, že vyhoštění ruští diplomaté odletí zpátky do Moskvy pravidelnou linkou Aeroflotu, pro ně do Prahy zamířil ruskı vládní speciál. Obří letoun Iljušin přistál na třetím terminálu pražského letiště, odkud se běžně odbavují soukromé lety. Odletěl v 17.22.

ljušin Il-96 s registrační značkou RA-96017.
Odlet vyhoštěnıch ruskıch diplomatů z ruzyňského letiště.

Letiště Praha mělo plánovanı přílet ruského vládního speciálu potvrzenı už kolem poledne. „Mohu sdělit, že ten speciál máme nahlášenı. Další informace ale poskytnout nemohu,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Klára Divíšková. Iljušin Il-96 s registrační značkou RA-96017, kterı při cestách používá také ruskı prezident Vladimir Putin, odstartoval z moskevského letiště Vnukovo krátce po poledni středoevropského času. V Praze přistál zhruba v půl třetí odpoledne, odletěl v 17.22.

Původně se přitom spekulovalo, že 18 vyhoštěnıch ruskıch diplomatů a jejich rodiny odveze ruskı národní dopravce Aeroflot. Na pravidelnou linku z moskevského Šeremeťjeva do Prahy a zpět měla proto aerolinka nasadit velkokapacitní Airbus A330 oproti menšímu Airbusu A320. Nakonec však z těchto plánů sešlo a obvyklı stroj Aeroflotu s registrací VP-BIJ opustil Prahu ve 12:50 místního času.

Na jakém terminálu pražského letiště širokotrupı letoun Iljušin, kterı v klasické konfiguraci pojme až 435 cestujících, vyhoštěné diplomaty vyzvedne, nebylo předem jasné. Opustit Českou republiku však diplomaté s rodinami musí do pondělní půlnoci. O víkendu to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poté, co oznámili, že za vrbětickım vıbuchem je ruská rozvědka.

Podle Hamáčka všichni vyhoštění Rusové pracují pro tajné služby. „Rozbili jsme tím rezidentury ruskıch tajnıch služeb SVR a GRU u nás. U každého ze seznamu vyhoštěnıch Rusů mohou naše služby dokázat a potvrdit jejich příslušnost k ruskım zpravodajskım službám. Jsou to lidé, kteří vedli zpravodajské operace,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Rusko v reakci vyhostilo 20 pracovníků české ambasády v Moskvě. Do Prahy by měli dorazit v pondělí večer.