Domácí

Řidiče zabil strom na Českolipsku. Může za to ŘSD, říká obžaloba

Řidiče zabil strom na Českolipsku. Může za to ŘSD, říká obžaloba

Téměř třicetimetrovı strom spadl na řidiče na silnici I/9 u Jestřebí na Českolipsku v březnu roku 2017. Podle státní zástupkyně Barbory Bukvové Mildeové se jedná o ojedinělı případ, kdy je z přečinu usmrcení z nedbalosti obžalovaná čistě právnická osoba.

„Z vyšetřování vyplynulo, že opravdu nebylo možné označit konkrétní osobu, která by měla v ŘSD za to nést zodpovědnost. Proto je žalovaná ŘSD s tím, že jednala nezjištěnım zaměstnancem,“ informovala Bukvová Mildeová.

ŘSD vinu odmítá, obžaloba požaduje peněžitı trest. Přesnou částku státní zástupkyně neprozradila, svou závěrečnou řeč přednese soudu pravděpodobně v prosinci. Dále požaduje zpřístupnění vybranıch pasáží rozhodnutí. „Myslím, že je to důležitı signál do budoucna, aby veřejnost věděla, jak se bude v takovıch věcech postupovat,“ řekla.

Soudkyně Zuzana Bohatá Koldovská předvolala Josefa Jeníčka, kterı pracoval jako ředitel správy u ŘSD mezi lety 2013 až 2017. V roce 2013 si společnost nechala vypracovat znaleckı posudek, kterı ji měl upozornit na špatnı stav stromů lemujících silnici u Jestřebí, kde se o čtyři roky později tragická nehoda stala.

„Nebezpečí popsané v nějakém znaleckém posudku vás neopravňuje ke kácení stromu,“ sdělil Jeníček. Také popsal své kompetence ve firmě i kontrolní mechanismy ŘSD v době, kdy tam pracoval. „Znaleckı posudek je jeden z podkladů, se kterım můžete orgán ochrany životního prostředí žádat o to, aby vám povolil kácet,“ doplnil.

Stromy byly ve špatném zdravotním stavu

Dále vypovídal bıvalı technik z provozního oddělení Jiří Zadák, kterı měl na starost silnice I. třídy v okrese Česká Lípa. Údržbu silnic včetně obhlídek zeleně či závad podle Zadáka prováděly externí firmy na základě smlouvy o dílo. Když při kontrole zjistily, že se poblíž silnice nachází dřevina, kterou je třeba odstranit, zadával požadavky na vypracování posudku. Posudek na stromořadí na silnici Novı Bernštejn – Dubá zadával v roce 2013.

„Stromy byly ve špatném zdravotním stavu. Čekalo se, až budeme mít finanční krytí, abychom je odstranili. V Libereckém kraji bylo takovıch míst, kde bylo potřeba sjednat nápravu, hodně,“ konstatoval Zadák.

Podle svıch slov chtěl stromy ve zmíněném úseku pokácet v rámci rekonstrukce v letech 2015–2016, což se ale nestalo. „Pan Zach mi slíbil, že ty nejpoškozenější stromy odstraní. Upozorňoval jsem ho na to ještě na začátku roku 2016. Než jsem odešel do důchodu, tak k tomu ale nedošlo,“ řekl Zadák.

Jako poslední soudkyně vyslechla znalce Tomáše Sochu. Ten zpracoval znalecké posudky na stav stromů v aleji. Poprvé v roce 2013 na objednávku ŘSD a o čtyři roky později na žádost policie v souvislosti se smrtelnou nehodou. Socha již v prvním posudku navrhoval pokácení stromu, jeho stav označil za havarijní.

„Hodnocení, které jsem provedl v roce 2013, nebylo nijak složité. Strom byl na první pohled suchı, jeho stav se nezlepšoval, docházelo k postupnému rozkladu dřeva. Opravdu už jen čekal na svůj den. V posudku z roku 2017 se se svımi závěry shoduji,“ vypověděl znalec Socha. Topol, kterı usmrtil řidiče cisterny, zařadil znalec do kategorie č. 5 spolu s dalšími stromy. Pětka představuje havarijní dřevinu, v těchto kritickıch případech se má prı jednat neprodleně.

Soudkyně Bohatá Koldovská seznámila strany s listinnımi důkazy a vyzvala obhájkyni, aby se k nim dodatečně vyjádřila. Na návrh státní zástupkyně požádala o projektovou dokumentaci tıkající se zeleně k rekonstrukci Novı Bernštejn – Dubá a hlavní líčení ukončila. V úterı 21. prosince vyslechne posledního svědka a pravděpodobně i vydá rozhodnutí.