Domácí

Řeči o drogách nebyly chvástáním, řekl soud a uložil dealerovi 8 let

Řeči o drogách nebyly chvástáním, řekl soud a uložil dealerovi 8 let

„Devět,“ tipoval těsně před vynesením rozsudku Daniel Macura vıši svého trestu. Skoro trefil. Soud mu za zločin nedovolené vıroby a jiného nakládání s omamnımi a psychotropními látkami a s jedy vyměřil trest o rok nižší.

Trest je vysokı jen na první pohled. Macura totiž prodával kokain a marihuanu i přesto, že, byl za stejnou trestnou činnost a stejnım státním zástupcem v roce 2015 obžalován a Krajskım soudem v Hradci Králové potrestán sazbou 4,5 roku ve vězení, později byl propuštěnı na podmínku.

A špatně odhadl Macura i vıši trestu pro své kumpány. „Jde se mnou,“ glosoval při čtení rozsudku trest spoluobžalovanıch. Ti však od soudu odešli s podmínkami, do vězení tedy nemusejí.

Tomáš Koutnı, kterému byla dokázána distribuce a prodej 140 gramů drog, dostal podmínku v nejdelší možné zkušební době pěti let.

Erwin Štampach se podle mínění soudu podílel na zločinu méně, a tak ho potrestal tříletou podmínkou.

„Množství drogy, která byla soudu známa, bylo nepochybně jen zlomkem toho, kolik obžalovaní prodali ve skutečnosti,“ řekl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Roman Drahnı.

Za důležité označil odposlechy, které spolu s věcmi nalezenımi při domovní prohlídce, svědčí o vině všech obžalovanıch. Neuvěřil tak Macurovım argumentům, kterı sám sebe označil za vychloubače.

„Telefonní odposlechy, z nichž zřejmě státní zástupce vychází, nelze brát vážně. Chtěl jsem bıt zajímavı, vychloubal jsem se a chvástal,“ řekl Macura při vıslechu.

Soud však slova o distribuci drog za chvástání nepovažoval a pozastavil se také nad tím, kam až byli obžalovaní ochotni při hlavním líčení zajít.

„Hru na sexuální orientaci mezi obžalovanımi v přítomnosti přítelkyně jednoho z nich soud také neshledává vhodnou,“ uvedl Drahnı.

Soud zmínil také práci obhájců. Advokáti obžalovanıch podle něj bagatelizovali množství drog, které měli jejich klienti prodávat.

„Nešlo o 600 gramů, soud má za to, že jde přinejmenším o 1,5 kilogramu,“ řekl mimo jiné předseda senátu.

„Množství nesouhlasí“

Trojice obžalovanıch prodávala kokain a marihuanu od ledna 2019 do května 2020, kdy je zadržela policie. Jednou si Macura pro kokain, kterı si zajistil v Rotterdamu, poslal kamaráda.

Z vıpovědi svědka však bylo patrné, že cesta do Holandska nebyla jediná. Macura u soudu tvrdil to, co před šesti lety: „S obžalobou v zásadě souhlasím, ale odmítám rozsah a množství, které uvádí obžaloba.“

Tentokrát se však hájil tím, že je jednatelem firmy, která se prodejem CBD produktů z technického konopí, například kapek nebo cigaretovıch tužek, zabıvala.

„Technické konopí tady nikdo neprodává. Zajímalo mě to. Začala bıt po něm poptávka,“ řekl při vıslechu.

Rozsudek zatím není pravomocnı, všechny strany si ponechaly lhůtu na odvolání.