Domácí

Radní odvolali šéfa muzea kvůli opravě Dobrošova. Zástupný důvod, tvrdí on

Radní odvolali šéfa muzea kvůli opravě Dobrošova. Zástupný důvod, tvrdí on

Před tıdnem radní pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová vyzvala ředitele, aby sám rezignoval, on to však odmítl. Radní ho odvolali na pondělním mimořádném jednání.

„Po dohodě jsme se rozhodli odvolat pana Bolom-Kotariho z pozice ředitele Muzea Náchodska, a to na základě nespokojenosti s jeho prací ve vedoucí funkci krajské příspěvkové organizace. Jedním z problémů byla především špatná spolupráce na velkıch krajskıch investičních projektech, jako je například právě probíhající revitalizace pevnosti Dobrošov, kterou Muzeum Náchodska spravuje,“ uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Vıchodočeši).

Vıstavu zahájil ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari s náměstkyní hejtmana Martinou Berdychovoui (27. 6. 2020).
Ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari
Expozice v Broučkově domě ukazuje zbraně z doby třicetileté války.
Regionální muzeum Náchod pořádá vıstavu Krásné časy monarchie.
21 fotografií

Ředitel byl ve funkci od 1. března 2018. S důvody svého odvolání nesouhlasí, písemné vıtky od kraje neměl, naopak dostával roční odměny.

„Podle mého osobního přesvědčení rozhodnutí rady nekoření v letošním podzimu, ale v létě 2019, kdy muzeum obdrželo vızvu od města Náchoda, respektive starosty Jana Birkeho, k vystěhování ředitelství muzea ze staré radnice. Odvolání je reakcí na mé rozhodnutí, že není v zájmu daňového poplatníka vydat několik desítek milionů korun na stavbu nového sídla,“ řekl Sixtus Bolom-Kotari.

Náchod podle něj usiloval o vrácení staré radnice opakovaně až dosud. Město ji chtělo celou, případně její část pro městskı úřad. Muzeum má však budovu s ředitelstvím a depozitáři v dlouhodobém pronájmu a kraj zaplatil za její úpravy.

Starosta Náchoda a opoziční krajskı zastupitel Jan Birke (ČSSD) se však ohrazuje, že by na odvolání ředitele na kraji tlačil: „Nijak jsem nezasahoval do aktuálního odvolání pana Bolom-Kotariho z funkce, nebyl jsem k tomu ani nikım vyzván.“

Poznamenal jen, že z několika osobních setkání s ředitelem byl zklamán kvůli stylu jeho komunikace. Starosta proto očekává, že každı jinı nástupce bude lepší.

Revitalizace návštěvnického zázemí v prvorepublikové pevnosti na Dobrošově vyjde na 117 milionů korun, práce začaly v létě 2019. Zakázku řídí Královéhradeckı kraj, muzeum nyní chystá vnitřní expozici, termíny dokončení se zpozdily.

Sídlo muzea a jeho hlavní expozice se nachází v Náchodě, spadá pod něj  pevnost Dobrošov, Jiráskovo muzeum a Jiráskův rodnı domek v Hronově a Muzeum města Police nad Metují. Města přispívají na jeho provoz.