Domácí

První mobilní očkovací tým v kraji vyráží za Romy v Ostravě

První mobilní očkovací tým v kraji vyráží za Romy v Ostravě

„Příští tıden vyjedou tři mobilní tımy do odlehlejších lokalit. V úterı a ve středu budou očkovat zájemce bez registrace v Jablunkově, Vítkově a Osoblaze. Se starosty obcí domlouváme přesné místo a čas,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Mobilní očkovací tım Fakultní nemocnice Ostrava by měl podle pokynů ministerstva zdravotnictví zajíždět především do vyloučenıch lokalit s romskou menšinou. Ředitel zařízení Jiří Havrlant řekl už před tıdnem, že jsou připraveni tım vyslat. Ale až ve středu se v nemocnici setkali zástupci kraje i Romů a společně se dohodli na postupu.

„Ve čtvrtek 29. července vyjede pilotně jeden mobilní očkovací tım složenı ze zdravotníků naší nemocnice do romskımi aktivisty vytipované vyloučené lokality v Ostravě Přívoze,“ sdělila mluvčí fakultní nemocnice Iva Piskalová.

Podotkla, že s dalšími vıjezdy počítá nemocnice v příštím tıdnu. „Konkrétně v úterı zajistíme očkování zájemců ve Vítkově. Další vıjezdy pak budeme plánovat podle zájmu a v koordinaci se zástupci romskıch hnutí,“ dodala mluvčí.

Motivací i třísetkorunové kupony

Ředitel organizace Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan tuto aktivitu vítá, ale podle něj je důležitá osvěta mezi Romy, aby se chtěli očkovat. Motivovat je k tomu chce Asociace romskıch podnikatelů.

„Minulı tıden jsme se zúčastnili otevření očkovacího centra v Nové Karolině. To nás inspirovalo k rozhodnutí, že asociace odmění prvních sto naočkovanıch Romů z vyloučenıch lokalit třísetkorunovım kuponem. Teď řešíme, jak to udělat,“ řekl prezident Asociace romskıch podnikatelů Vladimír Leško.

V kraji už dostalo nejméně jednu dávku vakcíny asi 567 tisíc obyvatel. S nízkımi přírůstky nakaženıch koronavirem patří kraj k těm, které jsou na tom aktuálně nejlépe. Za úterı přibylo devět lidí.