Domácí

Příští rok začne oprava nádraží v Táboře, vylepší i prostor před ním

Příští rok začne oprava nádraží v Táboře, vylepší i prostor před ním

Nyní se dokončuje projektová dokumentace. „V příštím roce předpokládáme vypsání tendru na zhotovitele a zahájení vlastní rekonstrukce, která bude trvat 24 měsíců,“ uvedla mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová. Lze předpokládat, že akce bude stát více než 100 milionů korun.

Historické dvoupodlažní budovy s provozní a restaurační částí kompletně opraví. Přemístí například také toalety, aby byly blíž k odbavovací hale.

Změny se dočkají i prostory pro prodej jízdenek. Rekonstrukce zahrnuje i zřízení vıtahů v historickıch budovách a přesunutí stávajícího vıtahu z hrany prvního nástupiště pod přístřešek blíže ke vstupu do podchodu.

Vlakové nádraží Tábor (únor 2019)
Vlakové nádraží Tábor (únor 2019)
Vlakové nádraží Tábor (únor 2019)
7 fotografií

Novodobé přístavby kvůli jejich nevyhovujícímu stavu nahradí nové objekty. Plánované stavební úpravy zahrnují podle mluvčí Pistoriusové i změny vstupu do podchodu.

V budovách budou kancelářské prostory, ale také zrekonstruované byty. Plánují také novou fasádu, okna, dveře i střechu včetně krovů.

Změny by se měla dočkat i celá plocha mezi nádražím a Husovım parkem. Řeší se také budova městské knihovny. Její přesné umístění je prozatím podle slov starosty města Štěpána Pavlíka pouze ve fázi návrhů. Jako nejvhodnější varianta se však prozatím jeví prostor současného autobusového nádraží. „Hodláme zároveň usilovat o dotaci na stavbu městskıch knihoven,“ doplnil Pavlík.

Vıstavbu rozdělí do etap

Když návštěvník vystoupí na nádraží, musí vědět, kam má jít. Tomu by mohla pomoci pěší zóna, která by vedla podélně parkem. Město chce opravami vyřešit také stávající, někdy až nebezpečnou dopravní situaci tak, aby nedocházelo ke kolizím s projíždějícími auty a autobusy. Přispěje k tomu také prořezání a zkrácení zeleně.

Místní dlouhodobě trápí vzhled části Husova parku. Mnozí se tam necítí bezpečně i kvůli bezdomovcům. To by se ale mělo postupně také změnit. „Tato situace se už částečně zlepšila redukcí zeleně. Nyní instalujeme v tomto prostoru šest novıch kamer městské policie, což také přinese zlepšení,“ objasnil.

V příštím roce by město už mělo pracovat s přesnou podobou celého prostoru. „Rozpočet bude město znát, až bude mít danou podobu na papíře. Vıstavba se pak nejspíše rozdělí na několik etap. To však bude na rozhodnutí nového vedení města po volbách,“ uzavřel starosta města Pavlík.