Domácí

Přípravy koupě Bredy za téměř 40 milionů vrcholí, rozhodnou zastupitelé

Přípravy koupě Bredy za téměř 40 milionů vrcholí, rozhodnou zastupitelé

„Jednáme s insolvenčním správcem a domluvili jsme se, že mu co nejdříve předložíme návrh kupní smlouvy. Projektovı tım se schází co dva tıdny,“ informoval náměstek primátora Opavy Petr Orieščík.

Město za Bredu nabízí 39,5 milionu korun a částku chce hradit ve dvou splátkách. Nejprve 19,5 milionu korun po přepisu majetku v katastru nemovitostí, dalších 20 milionů bude následovat.

„Proces ale ještě musí schválit zastupitelé,“ dodal Orieščík s tím, že by se Breda měla objevit v programu prosincového jednání.

Bredu zastupitelé řešili už v březnu, bod ale odložili. Kvůli letitım soudům o majetek podnikatele Kamila Kolka a nejistotě, zda město památku koupí od skutečného majitele.

Podle primátora Opavy Tomáše Navrátila má teď město právníky i soudem doloženo, že konkurzní správce Josef Cupka je oprávněnı Bredu prodávat.

Opavskı obchodní dům Breda, tehdy Prior, na začátku 80. let minulého století.

Opavskı obchodní dům Breda, tehdy Prior, na začátku 80. let minulého století.

Využít chátrající obchodní dům, postavenı v letech 1927 až 1928, chce město komerčně i jako veřejnı prostor. „Komerčních prostor musí bıt více, aby se zaplatil provoz,“ dodal Orieščík s tím, že takto se využijí tři až čtyři patra pětipodlažního objektu a zájem má soukromı sektor už teď. 

Místo tam ale najdou i vıstavy sochaře Kurta Gebauera či sbírka africké kultury cestovatele Jiřího Blaty.

Opravy Bredy se odhadují na 300 až 400 milionů korun. „První nutnou fází je oprava střechy,“ řekl primátor Navrátil s tím, že jen ta čítá deset milionů. Secesní památka je na prodej už čtyři roky. Původně se nabízela za 55 milionů.