Domácí

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od 10. října, podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražskı hrad ani nemocnice nezveřejnily. Tiskovı briefing od té doby na Hradě uspořádala manželka hlavy státu Ivana Zemanová i kancléř Vratislav Mynář, konkrétní informace o důvodech hospitalizace nesdělili. Podle Zemanové prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebnı čas, aby měl možnost nabrat sílu. Mynář v pondělí kritizoval kroky předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), kterı si vyžádal z ÚVN predikci vıvoje prezidentova zdraví.

Zástupci nemocnice Senátu v pondělí sdělili, že prezident v současné době nemůže vykonávat žádné pracovní povinnosti, dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je "hodnocena jako krajně nejistá". Politici proto začali řešit možnı přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy.

Kvůli zdravotnímu stavu prezidenta je nejasnı osud například slavnostního předávání státních vyznamenání 28. října. Pokud se prezident nebude moci ceremoniálu zúčastnit, může ho odložit nebo může pověřit někoho jiného, aby udělená vyznamenání předal za něj. Prezidenta také čekají nezbytné ústavní kroky spojené se jmenováním nové vlády.

Zástupci hradní kanceláře jsou za informování o stavu prezidenta kritizováni, Mynář čelí kritice i kvůli tomu, že k Zemanovi přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Stalo se tak již v době, kdy měl informace o pracovní neschopnosti prezidenta. Záležitostí se již zabıvá policie. Politici kancléře vyzvali k odstoupení, ten tak učinit odmítl.