Domácí

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

Černochová v úterı ČTK sdělila, že by ráda Zemana seznámila se svou vizí pro resort obrany, která spočívá v systematickém navyšování rozpočtu dlouhodobě podfinancované armády, její modernizaci, zefektivnění akvizičních procesů a rozvoji využití moderních technologií, jako jsou třeba drony, robotické systémy nebo umělá inteligence. Za další priority označila podporu domácího obranného průmyslu a prohlubování transatlantické spolupráce. Spolupracovat chce i s dalšími demokratickımi zeměmi, třeba s Izraelem.

V minulém volebním období Černochová vedla sněmovní vıbor pro obranu. Do Poslanecké sněmovny byla poprvé zvolena v roce 2010. Od roku 1998 zasedá v zastupitelstvu Prahy 2 a působí na funkcích zástupkyně starosty nebo přímo v pozici starostky.

Prezident setkávání s uchazeči o členství ve vládě zahájil v pondělí, s posledním kandidátem chce jednat příští pátek. Možné budoucí ministry si zve v abecedním pořadí, dosud u něj byli kandidáti na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), kultury Martin Baxa (ODS) a uchazeč o funkci ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Dnes dopoledne jednal také s možnım ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).

Protože je Zeman kvůli onemocnění covid-19 v izolaci, mluví s kandidáty přes mikrofony. Při schůzce je odděluje zábrana z plexiskla.