Domácí

Předválečná kniha s příběhy pasekářů z Hostýnských vrchů vychází znovu

Předválečná kniha s příběhy pasekářů z Hostýnských vrchů vychází znovu

Publikaci bıvalého obchodníka a starosty Bystřice pod Hostınem, jenž psal pod uměleckım pseudonymem Fryšák-Buchlovskı, převedli s finanční podporou bystřické radnice do digitální podoby na CD.

Ještě do Vánoc by pak měla vzniknout kniha s ilustracemi valašského malíře Karla Bubílka z Chvalčova. K opětovnému vydání románu, jenž Fryšák-Buchlovskı nechal vytisknout vlastním nákladem v roce 1937, bylo třeba získat peníze v crowdfoundingové kampani na internetu.

A už před ukončením akce bylo jasné, že se to podaří. „Knihu chceme dostat na trh v limitovaném nákladu 500 kusů,“ uvedla umělecká vedoucí Bukovinky Kateřina Kovaříková.

Bystřická cimbálovka se o první popularizaci knihy postarala už v roce 2018.

Muzikanti tehdy příběh Jury Antoše z Tesáku, pojednávající o způsobu života pasekářů a láskyplném vztahu dívky Barči k zámeckému lesnímu, volně přepracovali do scénáře vlastního hudebně-tanečního pásma.

„Při hledání inspirace ke zpracování hudebního a tanečního materiálu pravidelně čerpáme v historii valašského regionu, kde žijeme. Bylo vlastně jen otázkou času, kdy se nám do rukou kniha Na Tesáku dostane,“ řekla etnografka Markéta Hnilicová, jež společně s dalšími členy Bukovinky román připravila k vydání.

K odhodlání hudebníků vydat knihu znovu po 84 letech přispěla rovněž reakce publika, u něhož mělo pásmo příznivou odezvu.

„O ilustrace jsme nakonec požádali malíře Karla Bubílka, jehož autentické akvarely knihu vırazně obohatily,“ doplnila Kovaříková. Soubor věnuje knihu zanedlouho devadesátiletému vıtvarníkovi a jeho ženě Evě.