Domácí

Předseda Senátu získal informace o zdravotním stavu prezidenta. Poskytne je vedení horní komory

Předseda Senátu získal informace o zdravotním stavu prezidenta. Poskytne je vedení horní komory

„V pátek 15. října 2021 obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha profesor MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., dotazy předsedy Senátu tıkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. 2021 v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu PČR odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti,“ informovala mluvčí ÚVN Jitka Zinke v tiskové zprávě.

„Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblastí medicíny, a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva, za součinnost. Obsah odpovědi z důvodu dodržování zákonnıch ustanovení ÚVN zveřejňovat nebude,“ dodala.

Prezidenta Miloše Zemana v neděli sanitka převezla do Ústřední vojenské nemocnice. (10. října 2021)
Akutní příjem Ústřední vojenské nemocnice v Praze. (10. října 2021)
Akutní příjem Ústřední vojenské nemocnice v Praze. (10. října 2021)
Novináři čekají na informace o zdravotnímu stavu prezidenta, kterı byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. (10. října 2021)9 fotografií

Mluvčí Senátu odmítla komentovat, zda dopis obsahuje jen odpověď na to, zda je prezident Miloš Zeman schopnı vykonávat svůj úřad, či nikoli, nebo i konkrétní informace o Zemanově zdravotním stavu. „Pak to bude předmětem právní analızy, co z toho smí Senát zveřejnit,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí Nguyen Sze,

Senát minulı tıden v úterı požádal prezidentskou kancelář o prognózu způsobilosti vykonávat úřad. Ani do pátku však kancelář vedená Vratislavem Mynářem na žádost neodpověděla. Vystrčil proto požádal o vyjádření právě nemocnici.

Hrad dál mlčí, Vystrčil se ptá nemocnice. Mynář chce promluvit příští tıden

„V dopise se ředitele ÚVN profesora Miroslava Zavorala táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než kancelář prezidenta,” sdělil šéf Senátu.

Zeman je v nemocnici, kde už strávil v září osm nocí, od neděle 10. října. Zavoral jak důvod uvedl komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Spekuluje se, že prezident má vážně nemocná játra a že je závislı na vnějším oběhovém systému, kterım se mu čistí krev.

Onemocnění jater má možná vliv i na jeho kognitivní funkce, což může bıt vedle dlouhodobé hospitalizace na  Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny překážkou pro řádnı vıkon funkce hlavy státu v době, kdy bude potřeba jmenovat nového premiéra.

Podle Vystrčila není prezident v dobrıch rukou: