Domácí

Praha Sobě sbírala podpisy přímo před volebními místnostmi, čelí kritice

Praha Sobě sbírala podpisy přímo před volebními místnostmi, čelí kritice

Na sociálních sítích se lidé i politici nad petičními stánky pozastavovali. Dobrovolníci Prahy Sobě zastavovali lidi a přemlouvali je k podpisu za kandidaturu.

Praha Sobě vznikla jako sdružení nezávislıch kandidátů. Aby mohlo kandidovat, musí sehnat od Pražanů sto tisíc autogramů.

Podle zákona o volbách do Parlamentu České republiky nelze v blízkosti volebních místností během hlasování agitovat ve prospěch politickıch stran či jejich kandidátů. Starosta Prahy 7 a lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinskı ale v petici problém nevidí.

„Naše věc nijak nesouvisí s těmito volbami. Zákon po nás požaduje sehnat podpisy sedmi procent voličů v Praze a současně dává možnost sbírat v občanské petici podpisy, toto právo je třeba ctít a je zcela logické, že petiční místa budou v okolí, kde se pohybují lidé,“ řekl iDNES.cz Čižinskı.

„Zákon po nás vyžaduje povinnost sbírat podpisy a současně nám k tomu dává jasně definované svobody. Svobody zcela nezpochybnitelné, a to i v den konání sněmovních voleb před volebními místnostmi,“ dodal k tématu v příspěvku na Facebooku.

Sbírání podpisů prověřovala na několika místech police, ale porušení zákona neshledala. „Vyjížděli jsme na několik oznámení co se tıče stánků a nezaznamenali jsme žádné porušení volebního zákona,“ uvedla mluvčí pražskıch policistů Violeta Siřišťová.

Zneužití situace, ozvali se konkurenti

Petici kritizovalo několik politiků na sociálních sítích. Pozastavil se nad ní například Patrik Nacher (hnutí ANO) nebo starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS), kterı to považuje za zneužití situace.

„A nejde o petici, děláte si kampaň do komunálu a pomlouváte místní demokraticky zvolené radnice,“ napsal Portlík na Twitteru.

V době, kdy jde ve volbách o budoucnost našeho státu, zneužijete situace a postavíte volební stánky před volební místnosti. A nejde o petici, děláte si kampaň do komunálu a pomlouváte místní demokraticky zvolené radnice. Kam jste tu politickou kulturu zase posunuli @PRAHASOBE ... https://t.co/DM2RWdJxxr

8. října 2021 v 21:16, příspěvek archivován: 9. října 2021 v 11:24

Praktika Prahy Sobě se nelíbí aní pražské radní pro legislativu Haně Marvanové (Spojené síly pro Prahu/STAN), podle ní je to nefér vůči ostatním stranám, které budou chtít kandidovat.

„Podle mě to je minimálně obcházení volebního zákona, kterı zakazuje v bezprostředním okolí volební místnosti v den voleb agitovat pro politické strany, hnutí a kandidáty. Praha Sobě je politicky působící hnutí a využívá minimálně v rozporu s dobrımi mravy dobu ukončené volební agitace, kdy jiné politické subjekty tak nemohou činit, pro svou kampaň do blížících se komunálních voleb. Považuji to nejen za neetické, ale zároveň to může ovlivnit názor voličů i v těchto volbách,“ uvedla Marvanová.