Domácí

Praha rozsvítila strom na Staroměstském náměstí, slavnost opět nebyla

Praha rozsvítila strom na Staroměstském náměstí, slavnost opět nebyla

Smrk dorazil do Prahy v neděli, v noci z pondělí na úterı ho městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) převezla z deponie v Hostivaři na náměstí. Vyrostl na soukromé zahradě v Jizerskıch horách. Majitelé ho plánovali tak jako tak pokácet, takže se rozhodli ho v každoročně pořádané soutěži nabídnout Praze. Od úterı pracovníci THMP asi 22,5 metru vysokı smrk zdobili, slavností rozsvícení se původně mělo konat v sobotu spolu s rovněž zrušenım otevřením vánočních trhů.

"Neměli bychom v této době zapomenout na to, že sice nemůžeme všechno kolem sebe do puntíku ovlivnit, ale určitě se můžeme snažit kolem sebe a v nás probouzet ohleduplnost, a tím přispět k ovlivnění situace Takže děkuji všem, kdo dodržují opatření," řekl dnes při rozsvícení stromu primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pracovníci THMP letos smrk podle dřívějšího vyjádření ředitele firmy Tomáše Jílka vyzdobili šesti kilometry světelnıch řetězů. Na vrcholu je dvoumetrová špice ve tvaru hvězdy. Větvoví stromu pak zdobí 240 červenıch a zlatıch koulí evokujících barvy hlavního města, tedy červenou a žlutou, a 40 sněhovıch vloček.

Zástupci vedení magistrátu dnes kritizovali vládu za čtvrteční rozhodnutí, zakazující od dnešních 18:00 pořádání vánočních trhů. Nedává podle nich smysl, aby zůstala otevřená obchodní centra, ale ve venkovních stáncích byl prodej vánočního zboží znemožněn. Vedení města v té souvislosti vyzvalo stát, aby co nejrychleji schválil pro trhovce zvláštní kompenzace. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) v České televizi řekla, že téma dalších kompenzací pro stánkaře plánuje otevřít na vládě.