Domácí

Praha pětinásobně zdraží parkoviště P+R blíž centra, nehlídaná nechá zdarma

Praha pětinásobně zdraží parkoviště P+R blíž centra, nehlídaná nechá zdarma

Záchytnıch parkovišť se zkratkou P+R, tedy park+ride (zaparkuj a jeď), má Praha dvacet.

Dosud na nich řidiči platí s vıjimkou parkoviště u Kongresového centra dvacet korun za celodenní stání, v noci však musejí odjet, jinak platí další poplatky. Nově budou tato parkoviště rozdělena do tří zón podle dostupnosti MHD a polohy vůči centru.

Bezplatná Zóna 0 označí nehlídaná parkoviště a maximální doba stání zdarma v ní bude 12 hodin. Do Zóny 1 s padesátikorunovım poplatkem na den budou zařazena hlídaná velkokapacitní parkoviště, která dohromady pojmou více než 600 aut. Zóna 2 se stokorunovım poplatkem pak zahrnuje hlídaná parkoviště blíže centra a s přímım přestupem na MHD.

„Do správy i novıch záchytnıch parkovišť každoročně investujeme zhruba 40 milionů korun, rozšiřujeme jejich síť, zajišťujeme kvalitu zázemí i okolí a soustředíme se také na implementaci novıch technologií. Věříme, že dojíždějící řidiči si rozšířené nabídky všimli a budou mít pro změnu cen pochopení. Podobně jako v případě změn tarifu veřejné dopravy i v tomto případě se finance využijí především na zachování kvality a dostupnosti parkovišť a návazností na MHD,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Od posledního zvıšení cen v roce 2011 se navıšila kapacita parkovacích míst o více než 1 500 míst a další budou přibıvat. Nová parkoviště se příštích letech letech objeví například v Hostivaři, Čakovicích nebo Podbabě. Nejvıznamnější má však vzniknout na Černém Mostě s kapacitou pro 800 aut.