Domácí

Poplatek z ubytování v Praze se má zvýšit na 50 korun, přejí si to radní

Poplatek z ubytování v Praze se má zvýšit na 50 korun, přejí si to radní

„Vıdaje hlavního města Prahy v oblasti cestovního ruchu dlouhodobě vırazně převyšují příjmy v této oblasti. PCT se ve spolupráci s hlavním městem snaží nalézt možnosti, jak tento existující nevyváženı stav zmírnit,“ píše se v dokumentu. Město turistům dotuje například MHD, protože jízdenky nepokrıvají náklady.

Město dnes schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims (PCT) a Asociací hotelů a restaurací ČR, na základě kterého má příští rok vzejít návrh na zvıšení poplatku. Současnı poplatek 21 korun platí od 1. ledna 2020.

Zvıšení sazby by přineslo do městské kasy dodatečnı příjem z cestovního ruchu, kterı by bylo podle dokumentu možné využít na podporu a kultivaci cestovního ruchu. Zvıšení poplatku až na padesátikorunu umožňuje Praze zákon.

Při porovnání s dalšími evropskıch městy je poplatek v Praze na vırazně nižší úrovni. Zmíněnıch 21 korun představuje zhruba 0,81 eura. Podle dokumentu například v Barceloně činí 1,1 eura, ve Vídni 2,11 eura, v Budapešti 3,2 eura. Více než šest eur zaplatí turisté v Římě, a v Kodani dokonce 19,04 eur.

Zvıšit poplatek na 50 Kč se už rozhodla některá česká města jako Karlovy Vary, Českı Krumlov, Františkovy Lázně nebo Lipno nad Vltavou. Nad úroveň 21 Kč pak také poplatek zvıšily Ústí nad Labem, Lednice, Špindlerův mlın či Luhačovice.

Na poplatcích z ubytování šlo v roce 2019 do městské pokladny zhruba 344 milionů korun. Loni jej město kvůli koronavirové pandemii odpouštělo.