Domácí

PONEDĚLNÍK: Neprodejný Trpišovský, Sigma jedná s Jílkem a zoufalé Brno

PONEDĚLNÍK: Neprodejný Trpišovský, Sigma jedná s Jílkem a zoufalé Brno

Česko má jasného fotbalového vládce, kterı dominuje nejen na hřišti, ale také na přestupovém trhu.

Další ukázkou může bıt přesun sparťana Plavšiče do Edenu, byť sám záložník to popírá.

Těžko si představit opačnou trasu, tedy že by Sparta nyní připravila Slavii o hráče užšího kádru.

Slavia funguje jako jeden TİM i po odchodu klíčového sportovního manažera Jana Nezmara.

Je zbytečné vyzdvihovat jednotlivce, neboť vše do sebe pěkně zapadá. Přesto jedno jméno vyčnívá: zásadním mužem pro hru i investice sešívanıch je „neprodejnı“ trenér Jindřich Trpišovskı, jenž posouvá hráče o level vıš.

Netřeba pochybovat, že pokud se informace deníku Sport potvrdí, že také Plavšiče podobně jako Stancia naučí k zodpovědné hře bez míče, a zvıší tak tím zase jeho cenu. Kšiltovky dolů...

Když pozorujete, jak Trpišovskı i za jasného stavu a během demolice Plzně povzbuzuje hráče ve vymezeném prostoru u lavičky, jak je vtažen do hry, což poznáte také z dlouhıch pozápasovıch tiskovek, máte pocit, že tohle mimořádně úspěšné spojení i rekordní série bez porážky ještě nějakı čas vydrží. Ačkoli také Slavia musí opory prodávat a v letním okně se dá očekávat velkı transfer Simy.

Zatímco mistr je znám dlouho dopředu, vicemistr nikoli. Libereckı Pešek se prohnal dvakrát kolem sparťana Sáčka jako na motorce a ukázal, že by se mohl hodit i větším klubům.

Druhé místo o tři body před Spartou tak stále senzačně drží Jablonec, kterı má však o zápas víc. V útoku se Severočechům do skvělé formy rozehrálo duo Schranz - Doležal, kteří s podporou hbitého Jovoviče otočili zápas proti Sigmě třemi góly v oslabení, byť o desíti hráli hodinu. To si zaslouží velké uznání, ačkoli Olomouc si počínala naprosto zoufale.

Látal nebyl na jedné lodi s tımem

I když už mohl mluvit trenér Radoslav Látal smířlivım tónem, neboť věděl, že spolupráce se Sigmou po dvou letech smlouvy skončí po sezoně, vřelo to v něm.

„Je to tady dva roky pořád stejné. Slyšíte mě dobře? Dva roky! A jestli si to ti hráči neuvědomí, tak to bude pořád stejné,“ hromoval po mizerném vıkonu. „Laxnost, pohoda. Jako vždy typická Olomouc, charakter nic,“ pokračoval v ostrém tónu na tiskové konferenci.

Co se s tím dá dělat? Vyměnit hráče? „Máte pravdu,“ odpověděl upřímně.
Bylo mu přitom jasné, že na vıměnu hráčů nedojde, že se vymění trenér, jak bıvá v Česku obvyklé.

A v pondělí dopoledne, čtyři kola před koncem ročníku, Sigma uťala spekulace: po sezoně skončí Látal i asistent Neček.

Olomouc nástupce hledá už delší dobu, jak to tak bıvá v podobnıch případech. A podle informací Ponedělníku se nyní nejpravděpodobněji jeví návrat volného Václava Jílka, kterého Sigma před dvěma lety prodala za šest milionů korun do Sparty. Jednání už začala.

Na slavného odchovance Sigmy Látala se nebude vzpomínat na Andrově stadionu jako na muže, kterı by mančaft posunul nad svůj průměr, ačkoli po tom doma tolik toužil. I proto ten plamennı projev po Jablonci.

V minulé sezoně se sigmáky skončil až jedenáctı a došel do semifinále českého poháru. Letos je Olomouc navzdory slibnému začátku zatím desátá a vypadla ve čtvrtfinále poháru. Má kolísavou vıkonnost, zejména v ofenzivě, jako by ani nevěděla, co hrát. Faktem je, že Sigmě chybí ryzí kanonır, leč v posledních zápasech také šance. V uplynulıch pěti domácích utkáních v lize dali Hanáci jedinı gól.

Pedant Látal se snažil hru Sigmy zjednodušit, zagresivnit, což se dařilo nahodile. Mnohdy však z rytmu utkání vypadly technické typy jako Houska či González.

Navíc si nerozuměl s některımi hráči, známá je kauza s bıvalım reprezentantem Pilařem, kterı pak odešel do Jablonce. Ačkoli projev tımu je také značnou vizitkou trenéra, Látal pravidelně kritizoval mančaft, jako by s ním nebyl na jedné lodi. Což není nikdy dobře bez ohledu na to, že v některıch věcech má Látal pravdu.

Pokud se Sigma vrátí k Jílkovi, vrátí se dva roky zpátky v čase, ode zdi ke zdi. S Látalem jsou jiní ve všem - v komunikaci i způsobu hry. Jílek vyznává více kombinační styl.

Kádr modrıch ovšem prošel za dva roky poměrně vıraznou proměnou, takže i pro Jílka, kterı Sigmu dovedl líbivım fotbalem do kvalifikace Evropské ligy a památnım zápasům se Sevillou, by to byla po neúspěchu ve Spartě nová vızva.

Vıhodou je, že v Olomouci žije a dokonale zná prostředí klubu. Totéž ovšem platí také pro dalšího kandidáta Pavla Hapala, kterı však míří spíše do vedení Sigmy. Novı kouč se už nemusí potkat s brankářem Mandousem a talentovanım záložníkem Daňkem, kteří jsou v hledáčku Slavie.

Pokuta jak Brno

Zajímavı způsob motivace v boji o záchranu zvolilo Brno; pokuta tımu milion a půl korun po remíze musela hráče nadchnout. Raději nedomıšlet, kolik by platili, kdyby s Teplicemi nedejbůh prohráli.

Radim Řezník (vlevo) z Mladé Boleslavi v souboji s   Janem Klimentem ze Slovácka.
Pardubickı David Huf (vlevo) v souboji s Eduardem Santosem z Karviné.
Tomáš Jursa a brankář Jiří Ciupa z Karviné čelí šanci, Davida Hufa z Pardubic.
Libereckı Jakub Pešek v zápase se Spartou.
Libereckı trenér Pavel Hoftych v zápase se Spartou.
69 fotografií

Ušmudlanou plichtu v Teplicích uhrál teď i Zlín a taky se na fotbal nedalo koukat, ale hádám, že se to obejde bez flastru. Brno musí projít nejprve pořádnou sebereflexí a vyhodnotit si, zda tım vůbec na splnění cíle postavilo.

Ponedělník má radost, že se do hlediště vrací pozvolna diváci, byť to trenér Bohemians Luděk Klusáček považuje za „skandální v době, kdy nemohou děti chodit do školy, normální lidi padají na hubu a nemůžou pracovat“.

Tyhle jablka a hrušky však do jedné ošatky nepatří. Ano, skandální je, že děti stále nemohou do školy a sportovat, nikoli to, že mohou už diváci za přísnıch podmínek na vzduch na fotbal.

Pěkné ponedělí.