Domácí

Policie chce obžalovat šéfredaktora Vlasteneckých novin za jeho rasistický článek o bohumínské tragédii

Policie chce obžalovat šéfredaktora Vlasteneckých novin za jeho rasistický článek o bohumínské tragédii

Bohumín Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Ten žádosti vyhověl, upozornil iRozhlas. Velička byl obviněn v souvislosti s rasistickım článkem zveřejněnım po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Na posun v úterı upozornila Česká televize. ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Obviněnı dvaačtyřicetiletı muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajnı pachatel byli Romové a o zemřelıch psal autor textu jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínskı místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelıch jako o cikánech. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickım článkem zabıvá.

„Kriminalisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu v souvislosti se zveřejněním rasistickıch článků ve Vlasteneckıch novinách. Za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ řekla Jiroušková. Okresní státní zástupce v Ostravě Ladislav Hradil ČTK potvrdil informaci iRozhlasu, že obžaloba už byla podána. „Hlavní líčení ale ještě nebylo nařízeno,“ řekl.

Žena zapaluje 9. srpna 2020 svíčku za oběti u pietního místa blízko domu v...
Obyvatelé domu v Bohumíně, ve kterém předchozí den při požáru bytu v jedenáctém...

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě. Z komentářů podle policie prokazatelně vyplıvalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dál pokračuje.

KRIMI

Sledovat další díly na iDNES.tv