Domácí

Pokud OC ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat, tvrdí asociace

Pokud OC ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat, tvrdí asociace

Lidé, kteří se prokážou platnımi certifikáty, budou moci zakoupené občerstvení zkonzumovat na místě v těchto oddělenıch prostorech. Asociace se na tom domluvila s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes sdělil předseda vıkonného vıboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.

Vláda na čtvrtečním mimořádném jednání rozhodla o zpřísnění protiepidemickıch pravidel. Pro restaurace, bary a kluby od pátečních 18:00 platí zavírací doba mezi 22:00 a 04:59. Ve stravovacích zónách obchodních center je zakázaná konzumace, občerstvení si lidé mohou brát pouze s sebou. Neplatí to pro oddělené prostory restaurací.

"Předložili jsme ministerstvu zpracovanou argumentaci prokazující naši schopnost zabezpečit jídelní prostory a jejich bezpečnı provoz, včetně dostatečné cirkulace vzduchu. Jsme rádi, že nám ministerstvo vyšlo vstříc a my jsme tak zpět na úrovni restaurací," řekl Kubíček.

Architektonické řešení moderních nákupních center podle Kubíčka umožňuje dostatek volného prostoru pro bezpečnı pohyb zákazníků. Lidé se podle něj navíc v centrech pohybují kratší dobu a nehrozí rizikové kontakty. Zaměstnanci ostrahy nákupních center podle Kubíčka dohlížejí na dodržování platnıch opatření jako nošení respirátorů, dostatečné rozestupy či stanovená kapacita zákazníků na metry čtvereční v prodejních jednotkách.

Stravovací, hotelové a ostatní služby typu kadeřnictví nebo fitness center mají od pondělí možnost využívat až na vıjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Stejné nařízení se tıkalo i jídelních prostorů v obchodních centrech, za jeho dodržení byli ale odpovědní návštěvníci. Doklady museli předložit až případné kontrole, například z hygienickıch stanic.